4 min. čitanja

Božinović: "Ove godine na područje EU-a nezakonito ušlo oko milijun migranata"

Božinović: "Ove godine na područje EU-a nezakonito ušlo oko milijun migranata"
Foto: Pixabay/Ilustracija

Desna saborska oporba ponavljala je, uoči rasprave o ilegalnim migracijama, da vojska treba izaći na ključne točke na granici i spriječiti ilegalne ulaske, a lijeva je uzvratila da migranti nisu Hrvatskoj prijetnja i da desnica podriva strahove građana uoči izbora.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović predstavljajući izvješće rekao je kako je ove godine na područje EU-a nezakonito ušlo oko milijun migranata.

- Veliki dio ilegalnih migranata dolazi iz zapadno balkanskog bazena. Oni se tamo nalaze već neko vrijeme, ne samo oni koji trenutno dolaze, po različitim smještajnim kapacitetima u BiH, što formanih što neformalnih. To su ljudi koji nastoje doći do krajnjih destinacija - zemalja zapadne Europe, rekao je.

Istaknuo je kako je u prvih deset mjeseci 2023. evidentirano 62.452 nelegalnih prelazaka granice, što je gotovo oko 73 posto više nego u cijeloj prošloj godini.

Najviše je državljana Afganistana, Turske, Maroka, Pakistana, Iraka i Bangladeša.

Božinović je rekao kako je pritisak konstantno rastao do kraja ljeta, te da je početkom jeseni taj pritisak počeo opadati.

Istaknuo je kako je trenutno najveći pritisak na području PU karlovačke.

- Pritisku na hrvatske granice pridonosi i bezvizni režim koji provodi Srbija sa 16, BiH sa 8, Crna Gora sa 11 zemalja sa kojima EU ima vizni režim, rekao je ministar.

Desna oporba: Vojsku na ključne granične točke, lijeva: migranti nisu prijetnja

Desna saborska oporba opetovala je u četvrtak, uoči rasprave o ilegalnim migracijama, da vojska treba izaći na ključne točke na granici i spriječiti ilegalne ulaske, a lijeva je uzvratila da migranti nisu Hrvatskoj prijetnja i da desnica podriva strahove građana uoči izbora.

Vidimo što se događa u Europi, u Švedskoj, Danskoj, kako gori Francuska, želimo da Hrvatska ostane sigurna, neka vojska izađe na ključne granične točke i spriječi ilegalni ulazak, rekao je Marin Miletić (Most).

'Mostovci' argumentiraju i da vojska na granici nije nikakav izuzetak i da to već prakticira 14 europskih zemalja.

Suverenist Marijan Pavliček tvrdi da je hrvatska granica "propusna kao švicarski sir", da migranti šetaju državom, da se ne zna gdje se nalaze. Ograđujete premijera i Vladu, a ne želite staviti vojsku na kritične točke i ogradu prema BiH i Srbiji, prozvao je vladajuće i ustvrdio da se dizanjem ograde neće dijeliti Hrvate iz BiH, jer oni prelaze preko legalnih graničnih prijelaza.

Njegov prijedlog odbacio je HDZ-ov Nevenko Barbarić koji je istaknuo da bi žica na granici s BiH, definitivno poremetila odnose i trajno narušila položaj Hrvata u toj državi. Uostalom, neka netko kaže koliko to košta, za koliko bi se godina postavilo, rekao je Barbarić.

Daniel Spajić (DP) zadovoljan je poslom koji radi hrvatska policija.

Dalija Orešković (Centar) ima drugačije mišljenje od desnog političkog spektra i kaže da migranti Hrvatskoj nisu prijetnja i da je tužno slušati kako se podrivaju strahovi građana uoči izbora.

Pravi problem i prijetnja su negdje drugdje, problem je što Hrvatska nije država u kojoj netko želi doći i ostati, kazala je.

Domagoj Hajduković (Socijaldemokrati) istaknuo je da granična policija uživa njegovo povjerenje, a da zazivanje vojske govori da im netko ne vjeruje da svoj posao rade kako treba. Što će vojska raditi na granici, pucati po ljudima?, upitao se.

Dario Zurovec (Fokus) smatra da je Hrvatska sama napravila određene krive poteze. Naša temeljna policija, koja se bavi migrantima, je realno potplaćena, sad smo u poziciji da MUP mora žicati EU novac putem projekata, kazao je.

Rad policije pozdravlja i Emil Daus (IDS), no pita se je li ona dovoljno kadrovski i materijalno opremljena.

Izvješće pokazuje da je u prvih deset mjeseci ove godine policija evidentirala oko 62.500 nezakonitih prelazaka granice, što je 73 posto više u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Ipak, unatrag dva mjeseca vidljiv je pad broja nezakonitih prelazaka. U rujnu se, u odnosu na kolovoz, broj smanjio sedam posto, a u listopadu, u odnosu na rujan, 45 posto. Usporede li se podaci za listopad ove s onima za lanjski listopad, vidljiv je pad od 51 posto.

S povećanjem nezakonitih migracija povećao se broj tražitelja azila. U deset mjeseci evidentirano ih je 60.440, što je gotovo pet puta više nego u cijeloj prošloj godini.

Gotovo nitko od njih ne zadržava se u Hrvatskoj nego je pokušavaju nezakonito napustiti prema nekoj od zemalja zapadne Europe čime zloupotrebljavaju sustav azila, navodi se u izvješću.

Njih čak 47 posto ne postupa po uputama policije i nikada se ne prijave u prihvatilišta za tražitelje azila u Zagrebu ili Kutini.

Vlada navodi kako migranti na rutama kretanja među stanovništvom mogu stvoriti osjećaj nesigurnosti i straha, ali da u odnosu na stvarnu sigurnosnu prijetnju, ti strahovi nisu utemeljeni.

Migranti su zanemarivi u broju prekršaja protiv javnog reda i mira i kaznenih djela iz domene imovinskih delikata, ističe Vlada.

Do 22. listopada evidentirano je gotovo 28.000 novopridošlih osoba, 54 posto više nego lani, s tim da evidencije u BiH nisu centralizirane ni precizne jer je prema podacima IOM-a (Međunarodne organizacije za migracije), stvaran broj daleko veći i iznosi 51.239 migranata.

Dodatno, državljane Turske i Rusije susjedna država ne evidentira jer u nju dolaze zakonito zbog bezviznog režima, što otežava praćenje stvarnog broja migranata u BiH odnosno praćenja migracijskog opterećenja prema Hrvatskoj.

U posljednjih godinu dana povećan je broj državljana Turske i Rusije koji legalno dolaze u BiH te Turci nezakonito prelaze državnu granicu (10.512), dok Rusi legalno pristupaju graničnoj kontroli i traže međunarodnu zaštitu (7.483), što, pridoda li se podacima IOM-a, čini preko 69.000 osoba koje žele nezakonito otići u ciljane odredišne države članice EU-a.

Od ukupnog broja nezakonitih migranata u Hrvatskoj, njih više od petine (oko 13.000 Turska, Kina, Kuba i Rusija), zbog neusklađenog viznog režima u BiH i Srbiji imaju olakšan dolazak do vanjske granice EU-a, stoji, uz ostalo, u Vladinu izvješću, prenosi HRT.

A.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.