1 min. čitanja

Polako se dovršava prenamjena bivše pulske Mornaričke bolnice u Sveučilišni kampus

Polako se dovršava prenamjena bivše pulske Mornaričke bolnice u Sveučilišni kampus
Foto: Istrapedia

Preuređenje bivše Mornaričke bolnice u Puli u Sveučilišni kampus, jedan je od kapitalnih projekata Sveučilišta u Puli, ali i cijele istre. Njegov dovršetak bio je planiran za kraj godine.

Vrijednost radova je oko 7 i pol milijuna eura. Projekt prenamjene Mornaričke bolnice za potrebe Sveučilišnog kampusa traje već 6 godina. Odlukom Županijske skupštine Sveučilištu je dano pravo građenja na rok od 50 godina. Prva faza adaptacije obuhvatila je dio prizemlja i prvi kat bivše bolnice, a druga ostatak prizemlja i drugi kat. Ukupna vrijednost projekta je oko 8 milijuna eura, od čega iz EU-fondova nešto više od 5,5 milijuna, a ostatak iz državnog proračuna, preko Ministarstva znanosti i obrazovanja, piše Radio Pula.

- Jedanput tjedno održavaju se koordinacijski sastanci investitora, izvođača, projektantskog i stručnog nadzora te voditelja gradnje - ističe Mirena Tubić, voditeljica Ureda za projekte i razvoj pulskog Sveučilišta Jurja Dobrile.

U prizemlje zgrade uselit će Fakultet informatike, na prvi kat Filozofski, a na drugi Tehnički i Fakultet za odgojne i obrazovne djelatnosti.

Inače, Mornarička bolnica u Puli, vojna bolnica, izgrađena je 1861. za potrebe austrijske ratne mornarice.

Pružala je preventivnu i kurativnu zdravstvenu skrb mornarima, pripadnicima kopnenih vojnih jedinica i različitih vojnih ustanova, regrutima, polaznicima Mornaričke strojarske škole i drugih vojnih institucija. Vojna bolnica u Vodnjanu tada je služila još samo kao lazaret i nije odgovarala uvjetima suvremene bolnice.

Bila je to moderna, čvrsto građena zdravstvena ustanova primjerena naglom društvenom usponu. Projektirao ju je i građevinske radove nadzirao tehnički kapetan Viktor Damaševski. Kapacitet joj je bio oko 500 »formacijskih« postelja, dostatnih za medicinsku zaštitu 5-10.000 ljudi. U to doba pobol vojnika i mornara u garnizonima zbog epidemijskih bolesti bio je visok (i do 50% ljudi). Posebno je veliki pobol uzrokovala malarija: 1863.-66. od koje je bolovalo do 4.000 vojnika i mornara, pa se broj kreveta u Bolnici morao povećati na 730, piše Istrapedia.

I.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.