4 min. čitanja

Priča o hrvatskom "Long Island-u"... 6000 km od New Yorka

Priča o hrvatskom "Long Island-u"... 6000 km od New Yorka
Foto: Boris Kačan / Wikimedia

Nedavno je u regionalnom portalu Hrvatske vijesti na engleskom, The Dubrovnik Times, objavljena priča od hrvatskom "Long Island-u", Dugi Otok, koji je 6 tisuća kilometara udaljen od onog drugog Long Island-a kod New York City-a.

Američka verzija Dugog Otoka je sat vremena i više vlakom od centra New York City-a, ima dosta plaža i malih obalnih mjesta sa ribanje i nautiku.  Hrvatski Dugi otok ima sve to osim vlaka, za sada.

Foto: Wikimedia

Dugi Otok je također i mjesto odakle jedan američki Dalmatinac djelomično ima korijene i povijest predaka koji su stoljećima na tom otoku. Albert Anthony Božulić, koji je dopisnik za financijski portal SeekingAlpha.com i piše pod autorskim imenom Albert Anthony, javlja se i Morskom HR pričom s ovog našeg Dugog otoka.

Foto: Albert Anthony privatna kolekcija - na brodu Juraj Dalmatinac

Otok gdje vrijeme stoji na mjestu

Kad se tek stigne iz Zadra trajektom, uglavno prvo mjesto je selo Brbinj. Otočkom cestom prolazi se kraj mnogobrojnih starih maslinika, kamenih kuća, stare škole u Brbinju, i čak farme koja prodaje jaja i mlijeko, dok stignete do glavne ceste koja vas vodi do ostalih sela ovog otoka, a tu je i popularna uvala Saharun.

- Jedna zanimljiva crtica bio je posjet austrijskog cara Franje Josipa 1904. godine kod špilje Strašna Peć, koja je postala turistička atrakcija.  Prvi popis stanovništva na otoku je bio oko 1608. godine u vrijeme Mletačke Republike, i danas neke obitelji ovog otoka svoje prezime ili varijante toga prezimena mogu vidjeti na tom prvom popisu - kaže Albert Anthony.

Foto: Albert Anthony privatna kolekcija - stara riva na Dugom Otoku

Agrarni i pomorski korijeni

Zbog svoje lokacije na Jadranu, stanovnici Dugog Otoka su stoljećima bili vezani za poljoprivredu koja je prilagodljiva kršovitom mediteranskom terenu i sunčanoj klimi, poput masline, vinograda, citrusa, i drugih kultura.  Dugo vremena na otoku se brinulo i za ovce i magarce, što je danas daleko manje uočljivo.  Magarci su imali važnu funkciju.  Istovremeno gajili su snažnu vezu s morem, bila to ribarska ekonomija ili je netko u obitelji otišao u pomorce da vidi svijet i da radi na velikim teretnim brodoviima.

- Bez obzira stigneš LI na Dugi Otok kao turist, povratnik iz dijaspore, ili lokalac, ono što nas sve sjedinjuje je veza s morem i onaj morski osjećaj.  Neki od nas smo imali i rodbine koji su bili pomorci i mornari i pomoću pomorstva su usput vidjeli daleke zemlje poput Amerike, Kanade, Australije. Uvijek bi držali foto albume od 'starog kraja' kako su Hrvatsku nazivali, i te fotografije su imale svoju priču. Također, puno onih koji su ostali u dijaspori, zadržali su tradicije Dugog otoka. Posebno se to odnosi na hranu i recepte naučene od svoje majke.  To su posebni okusi i arome otočke kuhinje,  a sve na temelju ektra djevičanskoh maslinovog ulja - ističe Albert.

Foto: Albert Anthony privatna kolekcija - uvala u Savar, Dugi Otok

Blizu svega, a opet daleko

Vožnja trajektom od Zadra do Dugog Otoka traje oko jednog i pol sata. Ova linija povezuje otočane s kopnom, gdje možete lako doći do autoceste, zračne luke, autobusa do Zagreba, pa i dalje u svijet.

Istovremeno, otok je i daleko od puno toga.  Osjeća se daleko od burne zadarske špice i kulture ispijanja kava po središnjem Narodnom trgu, a na vedar dan se na zapadnoj točci otoka nekad u daljini može vidjeti Italija.

- Nekako je simbolično da u industrijsko doba u 20. stoljeću mnogi ljudi iz Dugog Otoka otišli u imigraciju i neki završili na američkom dugom otoku, Long Island, te stvorili tamo obitelji.  Danas, neki od te djece i unučadi ponekad dođu vidjeti "originalni" Dugi otok ovdje na Jadranu - kaže Božulić.

Foto: Albert Anthony privatna kolekcija - trajekt Juraj Dalmatinac koji vozi prema Dugom Otoku

Nautički Raj na Zemlji

Za nautičare, na Dugom Otoku ne fali glisera, jahti, brodova, pa i onih malih ribarskih, i sve to možete doživjeti u vodama ovog otoka.  Također tijekom sezone bude škola ronjenja, u manjem mjestima poput Savra, gdje ima povoljnih lokacija za ronjenje.

Za entuzijaste u fotografiranju i video snimanju, ne nedostaje dobrih lokacija za kvalitetne prizore na ovom otoku.

- U posljednje vrijeme vidljivo je da se dosta razvija filmska industrija u dalmatinskom primorju, vidjljivo je to ne samo u Dubrovniku nego i nedavno tijekom snimanje ratnog filma kod Velebita, pa jedna moja vizija je da ubuduće bude i Dugi Otok dobar set za snimanje velikih i kvalitetnih filmova ili TV serija, jer imamo fotogeničnu zemlju gdje sunce ljubi nebo i stijene ljube more - slikovit je Anthony.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.