5 min. čitanja

Teško stanje u Uljaniku - Nelikvidnost raste, radnici odlaze

Teško stanje u Uljaniku - Nelikvidnost raste, radnici odlaze
Foto: Uljanik

Pulsko brodogradilište i dalje je u financijskim problemima. Posljedica je to neuspjele prodaje većinskog paketa u vlasništvu države. Čeka se drugi krug natječaja za njegovu prodaju. Nelikvidnost raste, radnici odlaze.

Tristotinjak radnika tijekom srpnja bit će na čekanju uz naknadu od 700 eura. Isplaćena im je plaća tek za travanj.  

- Već odavno spominjemo da nam je veliki teret upravo vlasnik - Uljanik Brodogradilište u stečaju i tko god želi s nama obaviti bilo koji posao, traži da zna tko je pravi vlasnik. Bilo je zainteresiranih koji su bili spremni investirati u Uljanik. Znači, država ne bi utrošila ni lipu, nego bi dobila preko 70 milijuna kuna. Međutim, država je odbila tako nešto prihvatiti i mi se danas nalazimo u puno težoj situaciji - rekao je za HRT Boris Cerovac, predsjednik Jadranskog sindikata.

U Uljaniku je trenutno oko 280-290 radnika. Kroz zadnja tri mjeseca 50-ak radnika je dalo otkaz.

- To je veliki broj, ali prema situaciji u kojoj se nalazimo, još uvijek ljudi vjeruju da će se sve to skupa pokrenuti. Kad govorimo o minimalnoj plaći, znači, ona je predviđena Zakonom o radu i to je ono što poslodavac mora obavezno isplatiti. To je mogućnost, a nije obveza, što znači da se ne tjera ljude da potpišu aneks ugovora o radu i da idu na čekanje, nego će svatko odlučiti hoće li će tako nešto prihvatiti i nastaviti raditi ovdje ili pak dati otkaz - rekao je Cerovac.

- Ja i moje kolege u izvršnom odboru obilazimo cijeli Uljanik, idemo među radnike i ova tri mjeseca što je kasnila plaća, moram reći da nitko nije pitao za štrajk. Mi nismo neradnici, zarađujemo svoj kruh i država ne bi imala ni lipe koje bi usmjerila prema nama, samo da je odradila ono što je trebala odraditi, a to je da je prihvatila Čeha za novog kupca - poručio je Cerovac.

Sad je na redu opet država, odnosno Ministarstvo financija. Na pitanje jesu li dobili obećanje da će uskoro biti isplaćena plaća za svibanj, Cerovac poručuje:

- Direktor je rekao da je razgovarao s njima i da postoje određena obećanja, ali teško je izlaziti s takvim informacijama van jer često smo se opekli na tome.

Hoće li država prihvatiti model javne dražbe i tako ubrzati prodaju Uljanika?
Sudac Trgovačkog suda u Pazinu Ivan Dujić za danas je sazvao Skupštinu vjerovnika Uljanik Brodogradilišta u stečaju s ciljem opstanka pulske brodograđevne tradicije. Vjerovnici će glasati o prijedlozima stečajnog upravitelja Lorisa Raka. Sada je odluka ponovno u rukama predstavnika države k…

Na kraju ističe kako volje za radom i materijala ima, ali pitanje je do kada?

Saborska zastupnica Jelena Miloš (Možemo!) prozvala je u četvrtak Vladu da svojim nevjerojatnim odugovlačenjem i neodgovornim upravljanjem dovodi Uljanik brodogradnju 1865 pred stečaj.

Podsjetivši da je početkom tjedna uprava Uljanik brodogradnje 1856 potpisala odluku o mogućem prekidu rada zbog nelikvidnosti i neisplate plaća radnicima za svibanj, Miloš je ustvrdila da je to posljedica neodgovornog upravljanja Vlade.

Takva situacija posljedica je odugovlačenja te lošeg i neodgovornog upravljanja Vlade koja će svojim nemarom zabiti posljednji čavao u lijes hrvatske brodogradnje, ustvrdila je Miloš u govoru na slobodnu temu.

Danas istječe rok da se jave potencijalni kupci Uljanika
Danas u 12 sati istječe rok koji je postavljen potencijalnim kupcima Uljanik Brodogradnje 1856, a jedan od uvjeta je polaganje depozita od dva milijuna eura. Danas u 12 sati istječe rok koji je postavljen potencijalnim kupcima Uljanik Brodogradnje 1856 da u sjedište društva predaju dokumenta…

Ako se sada i javi zainteresirani kupac, a zna za lošu situaciju da se nitko nije javio na raniji natječaj, njegova će ponuda vjerojatno biti niža od prethodne. Dakle nevjerojatno odugovlačenje Vlade vrlo će vjerojatno rezultirati sve lošijim uvjetima za Uljanik i sve manjim iznosima koji radnici mogu dobiti na račun svojih potraživanja, dodala je zastupnica.

Ministarstvo: Činimo sve!

Na upit HRT-a odgovorili su iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Podsjećaju da je Vlada sa stručnjacima iz Ministarstva financija i Ministarstva gospodarstva osmislila model očuvanja brodograđevne djelatnosti u Puli, Uljaniku 2020. odobrila državno jamstvo za pokretanje proizvodnje te izgradnju Novogradnje 535 u 2021. i za Novogradnju 537 u 2022. godini.

Naglašavaju da kriza nije povezana sa strukturom vlasništva i samim vlasništvom, već se prvenstveno odnosi na poslovanje društva, a koje je u nadležnosti Uprave i Nadzornog odbora.

Također, treba naglasiti da je 54,77% poslovnih udjela društva ULJANIK Brodogradnja 1856 d.o.o. u vlasništvu društva Uljanik Brodogradilište d.d. u stečaju te je model i postupak prodaje osmislio stečajni upravitelj u čijoj je to i nadležnosti. Ministarstvo gospodarstva zajedno s kolegama iz Ministarstva financija poduzima sve potrebne radnje kako bi se postigla prodaja poslovnih udjela i društvo dobilo strateškog partnera, poručuju iz Ministarstva, prenosi HRT.

I.B.

PROČITAJTE JOŠ:

Šteta u aferi Uljanik ‘teška’ je dva i pol Pelješka mosta!
Istražitelji sumnjaju da je ukupna šteta počinjena u slučaju Uljanik grupe 7,7 milijardi kuna što se može izraziti i kao vrijednost dva i pol Pelješka mosta. Dobra dva i pol Pelješka mosta, odnosno 7,7 milijardi kuna ukupna je šteta za koju kriminalistički istražitelji sumnjaju da je
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.