UZAVRELO SREDOZEMLJE: Amerika šalje 12 ratnih brodova, a Rusija jača flotu ispred Sirije

Photo: Pixabay
WASHINGTON/MOSKVA – Golema borbena skupina od čak 12 američkih ratnih brodova upravo plovi za Siriju, što je navodno najveća takva od američke invazije na Irak 2003. S druge strane, Ruska ratna mornarica pojačava svoju flotu u Sredozemlju za sad neutvrđenim brojem borbenih brodova i podmornica.
Američki predsjednik Donald Trump i dalje razmatra hoće li pokrenuti vojnu akciju protiv sirijskog režima, nakon posljednjeg kemijskog napada prošlog tjedna, ali ova eskadra potvrđuje da bi se to vrlo lako moglo dogoditi.
Potencijalna američka vojna akcija u Siriji potakla je strahove da bi ruske snage, koje su prisutne u toj zemlji i bore se zajedno sa sirijskom vojskom, mogle otvoriti vatru na američke ili savezničke brodove ili avione koji budu sudjelovali u akciji. Ruski veleposlanik već je zaprijetio da će Rusija oboriti američke projektile, ali i gađati platforme s kojih budu ispaljeni.

Još četiri razarača navodno su već u Mediteranu: Donald Cook, Porter, Carney i Laboon, kao i dvije nuklearne podmornice, Georgia i John Warner, javlja Daily Mail.

Rusija ne ostaje po strani
Ruska vojska planira uskoro povećati broj svojih pomorskih borbenih sredstava u istočnom Sredozemlju, gdje će izvesti niz vojnih vježbi koje će se održavati tokom mjeseca travnja. Osim toga, osnovni cilj ovih snaga je i dodatno ojačavanje obrambene zone oko ruske vojne luke u Tartusu.
Rusija će prema sirijskim obalama poslati interventno pojačanje koje će se sastojati od za sada neutvrđenog broja borbenih brodova i podmornica. Informacija je došla iz neimenovanog vojnog izvora. Odluku o povećanju svog vojno-pomorskog prisustva u vodama Sredozemnog mora donijelo je zapovjedništvo Ruske ratne mornarice.
U prvom valu, rusku pomorsku borbenu grupu u Sredozemnom moru pojačat će brodovi Crnomorske flote, koji se već nekoliko dana nalaze u režimu povećane borbene spremnosti. U kasnijoj fazi treba očekivati dolazak interventnih snaga i iz drugih operativno-strategijskih sastava Vojno-pomorskih snaga Ruske Federacije, kao što su Baltička, Sjeverna i Tihooceanska flota. Ove pomorske snage će biti fokusirane na zaštitu ruske vojne luke Tartus, koja se nalazi na obalama Sredozemnog mora.