Nastavnici humanitarci: “Djecu u potrebi učimo raditi u ugositeljstvu i tražimo im posao”

ZAGREB – Udruga UNUO je Udruga nastavnika u ugostiteljskom obrazovanju koja već deset godina radi sa osobama s raznim vrstama invaliditeta te djecom bez roditeljske skrbi. Oni su u teškom položaju i žele negdje pripadati. Kad završe ugostiteljsko obrazovanje, važno je da im poslodavac daje sigurnu plaću i po mogućnosti smještaj. Njih je moguće uključiti u društvo jedino na način da se u njima potiče vedrina i optimizam koji nam je i svima potreban bili mi osobe s posebnim potrebama ili ne.

Potreba: Otvoriti mobilni ugostiteljsko-edukativni centar 

Kao udruzi koja promiče takve vrijednosti, želja nam je otvoriti ugostiteljsko-edukativni centar u obliku mobilnog šatora koji bi povezivao školu sa poslodavcem. Svaku osobu s invaliditetom ili bez roditeljske skrbi educiralo bi se u onom smijeru ugostiteljskog sektora za koji je ona sama sposobna obavljati određenu djelatnost.

Odabrali smo mobilni tip poslovanja jer želimo svoje znanje prenijeti što većoj populaciji diljem Hrvatske kao i izvan njenih granica. Tome u prilog, zaposlenici naše Udruge, osobe s invaliditetom, prošle su godine otputovali u Beč gdje su u najpoznatijem ribljem restoranu „Kornat“ kuhali večeru sa vrhunskim kuharima. Večera je odrađena na zavidnom nivou, a grad Beč prvi je prepoznao kvalitetu našeg brenda ugostivši nas u svojoj vijećnici i ambasadi.

Osposobljavanje u nautičkom gastro turizmu

Vjerujemo da hrana najviše povezuje ljude jer se ljudi zbližuju kroz pripravljanje i konzumiranje jela.  U udruzi se radi svakodnevno. Osobe s invaliditetom, zaposlenici naše Udruge, pod vodstvom mentora i budnim okom Vedrana Habela, predsjednika  i osnivača udruge, proizveli su vrhunsku namirnicu – Hookie keks namijenjenu za konzumaciju za ljude i za konje. Svrha Hookia je zbližavanje ljudi sa konjima. Stroj za kekse je stigao i proizvodnja će intenzivno krenuti ovih dana.

U proteklih deset godina mnogo smo puta prezentirali sposobnosti osoba s invaliditetom i trudimo se probuditi svijest ljudi koji to ne prihvaćaju. Trenutno smo u fazi provođenja nekoliko EU projekata od kojih je jedan Osposobljavanje za brodskog kuhara – pomorca preko EU projekta Nautički gastro turizam. Polaznici brodskog kuhara su već odradili teorijsku i dio praktične nastave u udruzi. Osigurane su im uniforme, sanitarne iskaznice, autobusne karte do Splita gdje se na brodu provodi praktični dio nastave kuhanja. Dobiju se besplatni udžbenici kuharstva te se ide na studijsko putovanje. Sudionici koji uspješno završe dobiju potvrdu o završenom osposobljavanju te jedno bogato životno iskustvo druženja i edukacije pod vodstvom profesionalnih kuhara.

Za više informacija, posebno o tome kako pomoći ovim humanitarcima, saznat ćete OVDJE, a svaki novi ključić otključava nove mogućnosti.

R.I.