LONELY PLANET: “Dubrovnik i Palma de Mallorca moraju ograničiti broj kruzera”

Foto: Pixabay
DUBROVNIK – Kao odgovor na prekomjerni broj turista, dvije najprometnije luke na Sredozemlju mogle bi ograničiti broj dolazaka kruzera.
Palma de Mallorca u Španjolskoj i Dubrovnik u Hrvatskoj svakodnevno primaju tisuće međunarodnih putnika na krstarenju, ali se istodobno i bore s prekomjernim brojem turista, kao i onečišćenjem zraka uzrokovanog kruzerima. Luka Palma, na jugozapadu Mallorce , treća je najprometnija u Europi za krstareće brodove (godišnje prima 1,75 milijuna putnika) i druga najzagađenija (iza Barcelone).
Stanovnici, aktivisti i organizacije okupili su se kako bi potpisali peticiju za smanjenje broja kruzera na samo jedan dnevno i na maksimalni dolazak 4000 putnika. U peticiji se navodi da su “megakruzeri u Palmi uzrokovali turističku neodrživost, grad učinili nepoželjnim, uzrokujući ozbiljan ekološki i prostorni problem, ali i sve češće prosvjede.” Do sad je peticija prikupila 11.000 potpisa i bit će predstavljena danas na konferenciji za novinare, piše Lonely planet.
Marta Ferriol, koordinatorica nevladine organizacije Tramuntana XXI, jedne od organizacija koja je potpisala peticiju, rekla je za Guardian:
– Problem je u tome što turisti na krstarenju dolaze svi odjednom i zasićuju povijesni dio grada. Ne troše novac u gradu. Nedavno smo vidjeli izvještaj iz Venecije koji kaže kako ova vrsta turizma stanovnicima donosi malo koristi.

Dok gradske vlasti još nisu odgovorile na ovu peticiju, Dubrovnik već napreduje sa svojim planovima za poboljšanje načina na koji grad upravlja velikim brojem kruzera. Kako bi „sačuvali i zaštitili“ svoju kulturnu baštinu, grad i Međunarodno udruženje plovidbenih linija (Cruise Lines International Association – CLIA) nedavno su potpisali Memorandum o razumijevanju (Memorandum of Understanding – MOU) kojim se uspostavljaju najbolje prakse za dugoročno upravljanje destinacijama.
Memorandum za 2020. godinu utvrđuje planove za provedbu politike sidrenja brodova za kružna putovanja, kako bi se smanjio broj dolazaka i uvela prethodno razvijena kampanja za posjetitelje „Poštujte Grad“ (Respect the City), koja ima za cilj promovirati Dubrovnik kao održivu turističku destinaciju i ograničiti broj dnevnih posjetitelja Starog grada zaštićenog od UNESCO-a.
Gradonačelnik Mato Franković je na tu temu rekao:
– Ta je obveza samo početak zajedničkog sustavnog, integriranog i participativnog pristupa koji će ciljati na neka od najvažnijih pitanja turizma na lokalnoj i globalnoj razini.
D.G.