Foto: Pixabay

Slijedom jučer najavljenog plana relaksacije, a u očekivanju Pravilnika HZJZ-a, oglasili su se iz udruge Glas poduzetnika. Donose mišljenja poduzetnika i obrtnika, a prenose i čitav niz otvorenih pitanja.

Foto: Facebook

– Zapanjujuća je neusklađenost, nekoordiniranost i činjenica da se uvijek kasni s provedbenim pravilnicima, a ne kasni sa represivnim mjerama, kao što je bilo s nedavnim atakom inspektora na ugostiteljske objekte. U cijelosti su u mjerama otvaranja zaboravljene eventi, autoškole, restorani u sklopu hotela i mnogi drugi, što će biti s njima? – naglasio je Hrvoje Bujas, Predsjednik udruge Glas Poduzetnika.

– Dodatno bih naglasio da je na jučerašnjoj  Vladinoj sjednici glatko odbijen prijedlog za ukidanje prisilne članarine HGK i HOK, pitamo se zašto se i dalje dozvoljava takav namet, zašto se radi takav tip prisile u našem društvu? Isto pitanje vrijedi za sve parafiskalne namete, udruga Glas Poduzetnika traži odmah ukidanje svih parafiskalnih nameta.

Nejasan je način djelovanja u svim uslužnim djelatnostima, trgovačkim centrima, poslovanje u uredima, a nepoznato je kada će to biti razjašnjeno. Nema niti jasnih informacija o radnom vremenu. Također, nejasno je da li i kakav će utjecaj COVID score koji je najavila FINA imati na dodjelu HZZ-ovih potpora, poručuju iz ove inicijative i u nastavku pojašnjavaju, pregledom pitanja vezanih za pojedine segmente poslovanja prikupljenih od članova udruge.

Event agencije, putničke agencije, tvrtke iz sektora vjenčanja, kulturnih događanja pitaju: 

Nigdje nisu spomenuli opciju za kongrese, konferencije i seminare. Zašto su dozvoljene mise a nisu dozvoljena vjenčanja i druga događanja? Ovo s do deset ljudi je smiješno i nije uopće u kategoriji javnog okupljanja tj. javnog događanja. To je jedva jedno roštiljanje za dvije obitelji. Trebali bi dati neke smjernice i za taj dio pogotovo npr. prije registracije, sudionicima se može mjeriti temperatura, davati maske i rukavice. Dezinficijensi na ulazima i u dvorani. Ili, ako to nije opcija – neka onda daju neki datum na koji možemo fiktivno računati – lipanj, srpanj, rujan, kraj godine, sljedeće godine. Bilo što da se može planirati jer ovo je suludo. Potpuno su zaboravili jednu granu gospodarstva.

Autoškole pitaju: 

Ako mogu voziti taxiji, ako će biti otvoren javni prijevoz, ako na koncu konca u Danskoj autoškole rade, zašto se ne dozvoljavam nama? Autoškole vode dva nivoa edukacije – teoretski i praktični, teoretski dio se može raditi i online, no nama nije dozvoljeno, ali je svim drugim obrazovnim institucijama, zašto? Praktični dio je vezan uz vožnju, mi smo voljni u cijelosti zaštiti instruktora, kao i polaznika, te redovno dezinficirati automobil. Zašto se to dozvoljava kozmetičkim salonima, a nama ne? Kakvi su to dvostruki standardi, zar netko želi uništiti autoškole, a uglavnom su nam sva vozila na leasing, kako ćemo ga plaćati, a moratorij je preskup?

Vlasnici Hotela / mahom obiteljskih/ s restoranima pitaju:

Zašto ne mogu raditi? Kada ćemo moći? Zašto se dozvoljava rad restorana samo za korisnike smještajnih kapaciteta? Tko će nam uopće doći? Voljni smo se pridržavati svih mjera, dajte nam da radimo.

Toplice pitaju:

Što je s nama? Da li se ljudi smiju kupati u termalnim bazenima? Ako ne smiju u ove tri faze, kada će moći?

Mnogi trgovci imaju dodatna pitanja:

Danas je petak. Gdje su propisani točni uvjeti otvaranja trgovina za ponedjeljak? Hoće li se uzimati u obzir činjenica da nisu sve trgovine samouslužne, te da pregrada na mjestu naplate ne smanjuje kontakt klijenata i prodavača?

Sezonski obrtnici pitaju:

Gdje smo u toj priči mi koji imamo sezonske obrte i firme, trgovine i restorane? Što se na nas odnos? nismo upali u nikakve mjere, a koliko iščitavam iz tih prijedloga – opet se mi konkretno ne spominjemo?

Iz Udruge napominju kako od početka predlažiu Vladi da sezonski obrtnici i radnici uđu u paket Mjera, po potrebi na mjesečnoj bazi. Za sada nema odgovora, isto kao što na mnoga pitanja dobivamo dvosmislene odgovore. 

Ispitali smo što naši članovi misle koliko brzo je potrebno reagirati i relaksirati neke mjere. Postavili smo pitanje – Kada relaksirati mjere i otvoriti zatvorene trgovine i lokale? Više od 78% poduzetnika smatra da treba otvoriti čim prije, ali uz razumne mjere sigurnosti. Vrlo blizu njima su i dodatnih 9% koji također smatra da je opuštanje mjere potrebno čim prije, ali su još oprezniji pa traže i dalje stroge mjere sigurnosti. Njih gotovo 8% izjavljuje da je sigurnost i dalje na prvome mjestu a da sve ostalo može čekati. Rezigniranih je oko 3% koji misle da je ova godina izgubljena za stvaranje prihoda. Zanimljivo je primijetiti da iako ima značajan dio poduzetnika kojima je sigurnost i zdravlje prioritet, nema onih koji su rekli da im je važan isključivo profit i prihod i da bi zbog njega zanemarili sigurnost. Najveći segment traži razumne mjere sigurnosti za otvaranje poslovanja. Također, ova anketa dodatno oslikava realnost hrvatskih poduzetnika koji moraju vagati između svoga zdravlja i rizika kojem su izloženi,  održivosti svoga poslovanja i svoje financijske budućnosti, pa je zbog toga najveći segment od ukupno 87% poduzetnika spreman raditi, iz nužde. Oni nisu u poziciji da sjede kod kuće i primaju plaću kao neki drugi segmenti društva, nego im je jasno da se moraju boriti i iskoristiti svaku priliku. Uz sve to u potpunosti prihvaćaju i slijede sve mjere koje su predložene od epidemiologa i stručnjaka iz zdravstva. Nadajmo se da će nadležni poslušati i njihove zahtjeve i preporuke, poručuju. 

– Gospodo u Vladi tako se ne smije raditi, krajnje je vrijeme da se organizirate, počnete davati jasne i koordinirane mjere i upute, te vas pitamo – zašto niste prihvatili naš prijedlog za formiranjem gospodarskog kriznog stožera, kao središnjeg mjesta provedbe svih mjera, kao i prilagodbe i kontrole istih? Umjesto koordiniranih mjera, sada imate jednu zbrku među ministarstvima, županijama, gradovima, HZJZ-om, Kriznim stožerom CZ, inspektoratom i mnogim drugim javnim tijelima – Završava Bujas.

Inicijativa GLAS PODUZETNIKA pokrenuta je kao samoorganizacija građana, mahom malih poduzetnika, a nakon objave prvog paketa gospodarskih mjera Vlade RH koje su pokretači ocijenili nedostatnima. Budući da je u manje od 15 dana okupio više od 100.000 poduzetnika, obrtnika, samozaposlenih i zaposlenika privatnog sektora te privukao veliku medijsku pozornost svojim beskompromisnim zahtjevima i istupima, GLAS PODUZETNIKA se pozicionirao kao relevantan čimbenik u javnim raspravama vezanim za određivanje novog gospodarskog smjera Hrvatske. Isto je potvrdila i Vlada RH koja je, unutar drugog paketa gospodarskih mjera, usvojila neke od prijedloga inicijative te time potvrdila njezin neosporan utjecaj. Na zahtjev članova inicijative, osnovana je Udruga GLAS PODUZETNIKA koja je u nekoliko dana od osnivanja prikupila više od 8.000 članova

D.G.