Krizmanici nakon nereda u Sutomišćici: “Ispričavamo se što su vas dočekali smeće, spaljena trava i tragovi povraćanja”

Foto: Boris Kačan

SUTOMIŠĆICA – Krizmanici iz Sutomišćice, mjesta na istočnoj obali otoka Ugljana, neslavno su se nedavno proslavili proslavom, koja nema veze ni sa slavljem, ali ni svetim sakramentom kojeg su upravo primili. Napravili su takav nered da je iza njih na prekrasnom mjesnom igralištu na tri mjesta ostala spaljena trava, razbijene boce, smeće, opušci. Kad su se otrijeznili, netko im je valjda rekao što su napravili, pa su se odlučili i javno ispričati. 

U četiri godine, otkad je otvoreno novo nogometno igralište u Sutomišćici, barem jednom tjedno trenere i upravu NŠK Sv. Mihovil dočekaju na travnjaku smeće, pseći izmet, dječje pelene, pišu Naši školji. Iako su već nekoliko puta preko društvenih mreža upozoravali, molili i apelirali da se to ne radi, prizor koji su zatekli jutros na igralištu nadmašio je sve dosad viđeno!

Nažalost, osim navedene štete, Oliver Telac, predsjednik Mjesnog odbora Sutomišćica je kazao da su danak “slavlju” platili i Društveni dom i terasa ugostiteljskog objekta Jadran i okoliš doma, sve do rive.

Na mail redakcije portala Naši školji stiglo je potom i pismo isprike krizmanika Župe Sutomišćica – Poljana nakon teksta o neredu koji je ostavljen u Sutomišćici nakon njihove proslave. Pismo prenosimo u cijelosti:

“Dragi mještani Sutomišćice!

Mi, krizmanici Župe Sutomišćica – Poljana, žalosni smo jer je u noći sa 4. na 5. lipnja 2022. nastao nered u našem mjestu. Maloljetnici su konzumirali alkohol, bilo je mnogo smeća i razbijenih boca te je večer bila popraćena bukom.

Ispričavamo se na doživljenim neugodnostima i ostavljenom neredu. Osobito se želimo ispričati trenerima NŠK Sv. Mihovil, koje su u jutarnjim satima na terenu dočekali smeće, boce, opušci te spaljena trava. Ispričavamo se i vlasniku ugostiteljskog objekta Jadran na čijoj su terasi ostavljene boce, čaše i tragovi povraćanja. Također, svim mještanima koji su morali svoje mjesto gledati u takvom stanju kao i krizmanicima koji u tome nisu sudjelovali.

S obzirom na to da ne možemo promijeniti ovu situaciju, koja je nastala našom krivnjom, željeli bismo se iskupiti za nanesene neugodnosti te svakom tko se osjeća oštećeno nadoknaditi nastalu štetu.

Naposljetku, molimo za malo razumijevanja, htjeli bismo da čujete i našu stranu priče koja glasi:

Proslava krizme u našoj župi održava se još od davnih dana, stoga smo i mi tradicionalno organizirali proslavu za koju se nismo nadali da će ovako završiti. Svatko od nas je pozvao svoje prijatelje s kojima je htio proslaviti ovaj važan dan. Spletom okolnosti, pojavili su se i ljudi koji nisu bili pozvani već su došli jer su čuli glazbu. Isti ti, nepozvani ljudi ili kako su nazvani „nepoznat netko“, izazvali su nered te su smatrali da sutradan „nitko neće znati tko su.“ Nažalost, nas desetoro nije moglo utjecati na čak pet puta veću masu ljudi. Sav je nered pospremljen sljedećeg dana do 15 sati.

Svi se nadamo da se ovakva situacija neće ponoviti. Molimo vas da nam pomognete to ostvariti, osobito naši mjesni odbori i Općina Preko da mladima Sutomišćice i Poljane osiguraju adekvatan prostor za druženje. Na taj način mještani bi izbjegli buku i nered, a mi se ne bismo morali suočavati s neprimjerenim komentarima. Stalno se govori kako smo mi mladi budućnost. Molimo vas da ulaganje u budućnost krene čim prije.

S poštovanjem, krizmanici!”

D.G.