AKCIJA MASLENICA Na današnji dan 1993. godine krenula je jedna od najslavnijih vojno - redarstvenih operacija u Domovinskom ratu
Operacija Gusar, u širim krugovima poznatija kao operacija Maslenica jedna je od prvih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova te prava prekretnica u dotadašnjem tijeku Domovinskog rata.
Operacija je krenula 22. siječnja 1993,a koliko je bila uspješna dovoljno govori činjenica da je u samo 72 sata uz koordinirano sudjelovanje svih triju grana Oružanih snaga, oslobođeno gotovo stotinu četvornih kilometara okupiranog hrvatskog teritorija.
Operacija Maslenica bila je ključna u povezivanju hrvatskog sjevera i hrvatskog juga, a sve je krenulo u ranu zoru, u 6 sati ujutro prije 32 godine, a hrvatski branitelji su u okupiranom zadarskom zaleđu oslobodili petnaestak sela, Masleničko ždrilo te Zrakoplovnu bazu u Zamuniku. Napredovanje hrvatskih snaga u prvim danima izazvalo je "rasulo" (termin preuzet iz srpskog vojnog izvještaja) u postrojbama srpske strane, koje su potom konsolidirane uz pomoć dragovoljaca pristiglih iz Srbije i jedinica pridošlih iz sastava vojne sile bosanskih Srba. No, ni to agresoru nije previše pomoglo. Dragovoljci pristigli iz Bosne i Srbije, koji su odmah osjetili snagu hrvatske vojske u velikom broju dezertiraju već nakon desetak dana.
Operaciju su planirali i izveli generali Janko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mirko Norac i Mladen Markač, a bile su angažirane sve grane Hrvatske vojske. Sudjelovale su postrojbe tadašnjeg Zbornog područja Split – 4. gardijska brigada, taktičke grupe 112. i 113., 126. brigade, 7. domobranska pukovnija, 40. inženjerijska bojna, 72. bojna Vojne policije, kao i specijalne postrojbe MUP-a, dijelovi 9., 3., 2., i 1. gardijske brigade, dijelovi postrojbi Glavnog stožera HV-a, Središnjica elektroničkog djelovanja Split, kopnene, diverzantske i pomorske snage HRM-a te Eskadrila helikoptera HRZ i PZO-a. Operacija je pripremana u potpunoj tajnosti, a neposredno prije napada isključeni su svi telefoni na zadarskom području.
Oslobađanje i povezivanje Hrvatske nije prošlo bez teških žrtava. U prva tri dana akcije poginulo je 19 pripadnika HV-a i MUP-a, a ranjeno ih je 70. Uslijed topničko-raketnih i tenkovskih, a povremeno i pješačko-diverzantskih napada agresora koji su uslijedili odmah nakon operacije Maslenica, do 31. ožujka 1993. poginulo je 127 hrvatskih branitelja.
Danas je odavanjem počasti poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima kod središnjeg križa na Gradskom groblju i budnicom ulicama Zadra započelo središnje obilježavanje 32. obljetnice VRO Maslenica.
Vječna im slava i veliko hvala.
J.T.