Amerikanci upozoravaju: Kineski sigurnosni sporazum sa Salomonskim Otocima zvuči “predobro da bi bio istinit”

Zapovjednik američkih mornaričkih snaga General David Berger izražava zabrinutost zbog kineskog utjecaja, dok australski pacifički ministar traži od Solomonskih otoka da razmotre nepotpisivanje sporazuma. Berger ističe da su Salomonski otoci geografski važni i da se SAD moraju osloniti na saveznike poput Australije kako bi pružili uvid u regiju.

Berger je tijekom posjeta Australiji upozorio da će kineska ponuda za produbljivanje sigurnosnih veza sa Salomonskim otocima biti ograničena, sugerirajući da bi pacifička otočna zemlja mogla požaliti zbog planiranog dogovora.

– Roditelji su mi uvijek govorili da ako dogovor zvuči predobro da bi bio istinit, vjerojatno jest – rekao je u srijedu Berger. Bio je oprezan kad su ga pitali o dugogodišnjim zabrinutostima SAD-a u vezi s najmom kineske tvrtke nad lukom Darwin, ističući da je to suverena odluka Australije kao dio njezine revizije nacionalne sigurnosti koju tek treba dovršiti.

Bergerov posjet dogodio se usred naleta diplomatskih aktivnosti SAD-a i Australije koje pokušavaju spriječiti predloženi sigurnosni sporazum između Kine i Salomonskih otoka, koji bi mogao omogućiti redovite posjete mornarice Narodne oslobodilačke vojske.

Foto: Twitter / David H. Berger @CMC_MarineCorps

Nacrt koji je procurio prošli mjesec povećao je mogućnost Kine da obilazi brodove i izvršava logistiku, a kineske snage bi se također mogle koristiti za zaštitu sigurnosti kineskog osoblja i velikih projekata na Salomonskim otocima.

Premijer Solomonskih otoka, Manasseh Sogavare, pokušao je ublažiti zabrinutost, rekavši da njegova zemlja nema namjeru dopustiti kinesku pomorsku bazu te je istakao da je vrlo uvredljivo biti označen kao nesposoban za upravljanje svojim suverenim poslovima.

Berger je između ostalog rekao da SAD trebaju pokazati poniznost u svom obraćanju pacifičkim nacijama, ali također moraju biti otvorene po pitanju potencijalnih dugoročnih posljedica. Osvrnuo se na borbu za kontrolu nad Guadalcanalom na Salomonskim otocima tijekom Drugog svjetskog rata, kad su SAD i saveznici nastojali spriječiti japanske snage da zauzmu uporište na strateški važnom mjestu.

SAD planira ponovno otvoriti svoje veleposlanstvo na Salomonskim otocima, i SAD se treba osloniti na saveznike kao što je Australija.

Australski ministar za Pacifik Zed Seselja sastao se u srijedu u Honiari sa Sogavareom i “s poštovanjem zamolio Solomonske otoke da razmotre mogućnost potpisivanja sporazuma” s Kinom. Predložio je da se Salomonski otoci savjetuju s pacifičkom obitelji u duhu regionalne otvorenosti i transparentnosti.

– Pozdravljamo nedavne izjave premijera Sogavarea da Australija ostaje odabrani sigurnosni partner Salomonskih otoka i njegovu predanost da se Salomonski otoci nikada neće koristiti za vojne baze ili druge vojne institucije stranih sila – rekao je Seselja.

Z.G.