Antarktika, najhladnije mjesto na svijetu

Od deset najnižih temperatura izmjerenih na Zemlji, četiri najhladnija su s područja Antarktika. Ondje je 2010. godine izmjereno čak -92,3°C, navodi Science Focus BBC. 

Ljudi jedva mogu preživjeti najhladnija mjesta na Zemlji. Koža bi se, ako bi bila izložena, smrznula u roku od nekoliko minuta, a kapljice u vašem dahu pretvorile bi se u kristale dok izdišete.

Na tim mjestima koja nisu ljudima "gostoljubiva", provedena su važna klimatska istraživanje, a također i na području geologije, astronomije i ekstremne biomedicine, prenosi HRT.

1. Dome Fuji, Antarktika: -93,2°C

Mjerenja su 2010. godine proglasila ovo područje najhladnijim mjestom na Zemlji. Satelit Landsat 8 usmjerio je svoje instrumente na visoki greben na istočnom antarktičkom ledenom pokrivaču i potvrdio ono što su znanstvenici očekivali o lokalnoj klimi - izuzetno hladno.

2. Znanstvena postaja Vostok, Antarktika: -89,2°C

Ova je temperatura izmjerena 1983. godine. Iako je jedno od najhladnijih mjesta na Zemlji, ujedno je i jedno od najsunčanijih. 

Stanicu je osnovao Sovjetski Savez 1957. godine. Znanstvenici su prodrli u jezero Vostok i otkrili ekosustav mikroba i višestaničnih organizama koji je prethodno bio odsječen od ostatka svijeta.

3. Postaja Amundsen-Scott, Antarktika: -82.8°C 

Na postaji Južnog pola Amundsen-Scott vide samo jedan izlazak i jedan zalazak sunca godišnje, pa možda i ne čudi da je to mjesto nekih od najnižih temperatura ikada zabilježenih. Ondje je 1982. izmjereno -82,8°C.

Smještena visoko na antarktičkoj visoravni, postaja se nalazi blizu 3000 m nadmorske visine. Znanstvenici na postaji rade na brojnim istraživanjima među kojima su i biomedicinska. 

4. Dome Argus, Antarktika: -82,5°C

Izmjerena Još 2005. godine, temperatura od -82,5°C smatra se jednom od najhladnijih.

Istraživači navode da je Dome Argus na Antarktici jedan od najhladnijih prirodnih uvjeta na Zemlji.

5. Mount McKinley, Aljaska: -73,8°C

Na najvišem planinskom vrhu u Sjevernoj Americi je u vremenu od 1950. do 1969. izmjereno -73,8°C.

Nekad poznat kao Mount McKinley, američka vlada vratila je službeno ime u Denali – ime koje koristi narod Koyukon, koji nastanjuje područje oko planine.

6. Verhoyansk, Rusija: -69,8°C

Ruski grad Verhoyansk jedno je od mjesta koje se smatra sjevernim 'polom hladnoće', gdje su najniže temperature ikad zabilježene na sjevernoj hemisferi. Tako su 1982. godine izmjerene temperature od -69,8°C.

Nevjerojatno je, ali u Verkhoyansku su zabilježene ljetne temperature i više od 30°C.

7. Istraživačka postaja Klinck, Grenland: -69,4°C

Na Grenlandu, najvećem otok na svijetu, 1991. godine izmjereno je -69,4°C. Rijetko je naseljen zbog golemog ledenog pokrivača koji prekriva veliki dio kopna.

Meteorološke stanice znanstvenici su postavljali prelazeći negostoljubivi teren motornim sanjkama. Istraživačka stanica Klinck je blizu najviše točke na ledenoj ploči, izložena najgorem dijelu suhe, hladne kontinentalne klime.

8. Oymyakon, Rusija: -67,8°C

Oymyakon je najhladnije stalno naseljeno naselje na Zemlji. Temperatura od -67,8°C izmjerena je ondje 1993. godine.

Na tom području živi manje od 1000 ljudi. Lokalne škole navodno se zatvaraju samo kad temperature padnu ispod -55°C.

9. North Ice, Grenland: -66,1°C

Istraživačku stanicu utemeljila je britanska ekspedicija sjevernog Grenlanda 1952. godine. Temperatura od -66,1°C izmjerena je 1954. godine.

Do istraživačke stanice najprije se stiglo na psećim saonicama prije nego što su vojni zrakoplovi izbacili zalihe i instrumente za korištenje tima istraživača i znanstvenika. Ekspedicija je provela istraživanja koja su uključivala geologiju, seizmologiju, fiziologiju.

10. Snag, Yukon: -62,7°C

Snag je napušteno selo u Yukonu u Kanadi. Ondje je zabilježena rekordno niska temperatura 1947. godine.

Mještani su govorili da im se za vrijeme ekstremne hladnoće "dah smrzavao u zraku dok su izdahnuli i pali na tlo kao bijela prašina", prenosi HRT.

I.B.