BBC snimao na misterioznom otoku u Indijskom oceanu koji služi kao tajna vojna baza!
Diego Garcia, izolirani otok u Indijskom oceanu na koji je zabranjen ikakav pristup!
Otok kojim upravlja London u središtu je dugotrajnog teritorijalnog spora između Ujedinjenog Kraljevstva i Mauricijusa. Diego Garcia, koji je udaljen oko 1600 km od najbližeg kopna, nalazi se na popisu najudaljenijih otoka na svijetu. Nema komercijalnih letova, a nije jednostavno doći ni brodom.
Novinarki Alice Caddy konačno odobreno da provede pet dana na otoku, ograničenja su ostala stroga. Nije se smjela kretati po otoku, a nije smjela čak ni izvještavati o ograničenjima. Osoblje sigurnosne tvrtke G4S dovedeno je na otok kako bi čuvalo Caddy i odvjetnike koji su doletjeli na sudsko ročište kako bi pratiti povijesni sudski slučaj o tretmanu Tamila iz Šri Lanke, prvih ljudi koji su podnijeli zahtjeve za azil na otoku i borave tamo već tri godine.
Diego Garcia jedan je od oko 60 otoka koji čine arhipelag Chagos ili Britanski indijskooceanski teritorij (BIOT) - posljednju koloniju koju je Ujedinjeno Kraljevstvo osnovalo odvajanjem od Mauricijusa 1965. godine. Nalazi se otprilike na pola puta između Istočne Afrike i Indonezije. Površina mu je 44 četvorna kilometra.
Britansko-američka vojna baza nalazi se na otoku od ranih 70-ih godina. Ugovori potpisani 1966. dali su otok SAD-u u zakup na 50 godina, s mogućim produljenjem za još 20 godina. Zakup je ponovljen i istječe 2036. godine. Iako se područjem upravlja iz Londona, većina osoblja i resursa je pod kontrolom SAD-a, piše BBC.
Prekrasna priroda, sunce, more, čak i noćni klub...
Atmosfera na otoku djeluje opušteno, piše Caddy za BBC. Vojnici i izvođači radova prolaze na biciklima, igraju tenis i jedre na daskama na poslijepodnevnom suncu. Na otoku postoje kino, kuglana, pa čak i noćni klub Brit club te muzej sa suvenirnicom u koji novinarku ipak nisu pustili zaviriti.
Otok krasi zapanjujuća prirodna ljepota, od bujne vegetacije do netaknutih bijelih plaža, a također je dom najvećeg kopnenog člankonošca na svijetu - kokosovog raka.
Postoje ovdje u ovom "raju" ipak i vidljivi tragovi koji upućuju na njegovu brutalnu prošlost. Kada je Ujedinjeno Kraljevstvo preuzelo kontrolu nad otocima Chagos od bivše britanske kolonije Mauricijus, pokušalo je brzo iseliti više od 1000 stanovnika kako bi napravilo mjesta za vojnu bazu.
Iseljavanje svih stanovnika s otočja Chagos počelo je 1967. Svi kućni ljubimci, ponajprije psi i mačke, pobijeni su, a ljude su ukrcali na teretne brodove i odveli na Mauricijus ili Sejšele.
J.T.