BETONAŽA I LAŽNO OGLAŠAVANJE NA VISU "Private access to the sea" - iliti privatni pristup moru! Neće moći!

Po dobrom starom uhodanom protuzakonitom predlošku i ovi su okupatori pomorskog dobra s Visa umislili da su vlasnici mora.

Na svojoj web stranici tako prodaju luksuzan boravak u vili uz koji dobijete i "privatni pristup moru", gdje vas očekuje nekakva grozna betonirana rivica s ljestvama da lakše uđete i izađete iz mora. Kako bi se ova nakarada napravila bilo je potrebno potući stijene i devastirati dvije stvari - hrvatsku obalu i hrvatske zakone.

Dakle ovdje se radi o ozbiljnoj povredi pomorskog dobra, devastaciji i lažnom oglašavanju i sve je od toga itekako kažnjivo.

Foto: Screenshot

Zakon je jasan

Zakon o nedopuštenom oglašavanju u članku 3. kaže:

"Zavaravajuće oglašavanje je bilo koje oglašavanje koje na bilo koji način, uključujući njegovo predstavljanje, dovodi u zabludu ili je vjerojatno da će dovesti u zabludu osobe kojima je upućeno ili do kojih dopire pa je vjerojatno da će zbog toga utjecati na njihovo ekonomsko ponašanje, odnosno da zbog toga povređuje ili je vjerojatno da će povrijediti konkurente".

Nastavlja u članku 4. :

"Zavaravajuće oglašavanje nije dopušteno", a Kazneni Zakon RH također kaže:

Kazneni Zakon RH koji u članku 255. za ovakvo ponašanje predviđa i kažnjavanje:

"Tko u ponudi robe ili usluga upućenoj širem krugu osoba navede neistinite ili nepotpune podatke koji su bitni za sklapanje ugovora i mogu razumnog potrošača dovesti u zabludu kaznit će se kaznom zatvora do dvije godine!" Novčane kazne za lažno oglašavanje kreću se do 25 tisuća eura!

Novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama jasno kaže sljedeće u članku 200. :

" Novčanom kaznom u iznosu od 33.000,00 do 130.000,00 eura kaznit će se za pomorski prekršaj pravna osoba koja gradi građevinu na pomorskom dobru bez: 1. ugovora o koncesiji koji uključuje gradnju građevina (članak 48. stavak 2.) i/ili 2. ugovora o posebnoj upotrebi koji uključuje gradnju građevina" te napominje kako će se , "novčanom kaznom u iznosu od 6000 do 130.000 eura kazniti za pomorski prekršaj pravna osoba koja ograničava i/ili isključuje opću upotrebu pomorskog dobra ili zaposjeda pomorsko dobro na bilo koji način za sebe ili drugoga. Za isti prekršaj, novčanom kaznom u iznosu od 2000 do 6000 eura kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi, od 20.000 do 66.360 eura kaznit će se obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost, a fizička osoba kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1000 do 6000 eura."

Devastacije pomorskog dobra u Splitsko-dalmatinskoj županiji možete prijaviti i putem aplikacije "Pomorsko je dobro".

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

Tvrtka koja Obonjan oglašava kao “privatni otok” zbog lažnog oglašavanja krši hrvatske zakone!
Jučer smo pisali o nevjerojatnoj situaciji u kojoj se Tvrtka Obonjan Rivijera d.d. odlučila na svjesno laganje kako bi privukla strane goste na otok koji su pritom proglasili privatnim. Ne samo da su svjesno obmanjivali ljude plasiranjem informacije kako se radi o nekakvom privatnom otoku, nego su svojim djelovanjem
Poljaci u Dragama izbetonirali škrape i otvoreno oglašavaju “privatni mul”
Nema dana da ne dobijemo više prijava građana o devastaciji pomorskog dobra. Naravno, radi se to tijekom čitave godine, no ljeti, kad su svi na moru, to je itekako vidljivo. “Kućica Carpe Diem smještena je u prvom redu naselja tik uz more. To znači da ćete imati izravan