Biolog pronašao invazivne školjke bisernice na Braču: "Nikad više živih primjeraka - Jadran se mijenja brzinom svjetlosti!"

Diplomirani inženjer bioloških znanosti i autor knjiga o školjkašima i puževima Rino Stanić, danas je objavio otkriće školjke Pinctada imbricata (Röding, 1798.), koju zbog svog vrijednog sadržaja nazivaju i školjkama bisernicama.

- Danas, prilikom vađenja starih mreža iz mora na otoku Braču, pronašao sam na stotine živih primjeraka. Pronalazak ove invazivne vrste nije nikakva novost ali ovako brojnu populaciju nisam nikada vidio. Jedno je sigurno, Jadran kakvog poznajemo mijenja se "brzinom svjetlosti" - kazao je Rino Stanić.

- U IndoPacifiku je odavno koriste za proizvodnju bisera. Zovu je ili školjka bisernica ili biserna lastavica. Voli topla mora, a detalj da je uspostavila ovako brojnu populaciju na Braču potvrđuje činjenicu da se Jadran grije i rapidno mijenja - ispričao je za Morski HR.

Stanić se inače bavi sistematikom morskih mekušaca već dulje vrijeme te je vlasnik bogate malakološke zbirke Jadranskih mekušaca koja broji više od 1000 vrsta sakupljenih diljem Jadrana.

Uzgajivači školjaka u susjednoj Italiji već su namirisali poslovnu priliku, koja je stigla zagrijavanjem Sredozemnog mora. Telegram piše da su krajem 2023. prvi primjerci biserne školjke udomaćene u Crvenom moru, primijećeni u Zaljevu pjesnika, popularnoj turističkoj destinaciji stotinu kilometara od Genove, na sjeverozapadu Italije. Manje od godinu dana kasnije one su se proširile u nekad najhladnijim dijelovima Mediterana, ranije povezanim s drugim vrstama školjaka za prehranu, a ne proizvodnju bisera.

D.G.