Brod pun amonijevog nitrata pluta uz obalu Europe - nitko ga ne želi primiti, radi li se o potencijalnoj plutajućoj megabombi?

Što se to događa s "MV Ruby", tajanstvenim teretnjakom koji prevozi 20 tisuća tona amonijevog nitrata i kojeg neki vide kao potencijanu plutajuću megabombu poslanu od strane Rusije da uništi neku od euro luka?!

Više od tjedana dana "MV Ruby" je plutao uz obalu Velike Britanije, trup mu je napukao, propeler oštećen, ali baš nijedna luka ne želi zaprimiti njega i njegov teret zbog straha od ekplozije koja bi bila katastrofalna, piše Danas.hr.

Kako navodi New York Times, u jugoistočnoj je Engleskoj, gdje se nalazi od prošlog mjeseca i već tjednima plovi oko obale sjeverne Europe. Niti jedna zemlja nije dopustila da se približi, strahujući da bi se mogao ponoviti crni scenarij iz 2020. kada je katastrofalna eksplozija u Libanonu uništila bejrutsku luku i usmrtila više od 190 ljudi.

Brod navodno prevozi  20.000 tona amonijevog nitrata, tvari koja se koristi za gnojivo. Usporedbe radi, eksplozija 2750 tona amonijevog nitrata opustošila je libansku luku, a detonacija se osjetila čak do Cipra u Sredozemnom moru. "MV Ruby" možda prevozi i sedam puta više amonijevog nitrata od količine koja je izazvala libanonsku tragediju.

Trojanski konj?

Ovo plutanje broda kojeg nitko ne želi izaziva sumnju, čak da je možda povezan s Rusijom. Iako je "MV Ruby" registriran na Malti i u vlasništvu je malteške tvrtke Ruby Enterprise, a njime upravlja Serenity Shipping sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, rusko gnojivo koje prevozi izazvalo je zabrinutost nekih vlada da bi brod mogao biti trojanski konj, poslan da sabotira vitalnu pomorsku i lučku infrastrukturu.

 Nagađanja o brodu počela su gotovo čim je u kolovozu napustio luku Kandalaksha, na ruskoj sjeverozapadnoj obali. Ubrzo nakon toga, brod se nasukao te su nastala oštećenja koja su spriječila da nastavi svoj put do nekoliko luka u Africi, gdje je trebao isporučiti svoj teret. Barem tako tvrdi vlasnik broda.

Brod je potom otišao u Norvešku, gdje su ga inspektori pregledali i zaključili da unatoč oštećenjima na kormilu, propeleru i trupu nije bilo opasnoti po teret. Brod je potom krenuo dalje.

Švedske i danske pomorske vlasti pratile su "MV Ruby" dok se polako kretao prema Sjevernom moru, tražeći luku koja bi mu omogućila pristajanje. Ali na putu za Litvu događa se problem. Litavska premijerka Ingrida Simonyte rekla je parlamentu da "MV Rubyju" neće biti dopušteno uploviti u luku Klaipedi.

- Iako nije bilo dokaza o zlonamjernim namjerama, Litva nije mogla riskirati da ostane nezaštićena u bilo kakvim interakcijama u vezi s Rusijom - rekao je ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis.

Ostaje na pučini

Unatoč tome što je plovio pod malteškom zastavom i bio u vlasništvu tvrtke registrirane na Malti, brod nije smio ni pristati na Malti. Ministarstvo prometa je reklo da to može učiniti samo ako prvo iskrca svoj teret. "MV Ruby" se zatim okrenuo prema Britaniji. Ali kako se približavao, bivši veleposlanik Litve u Britaniji, Eitvydas Bajarunas brodu je pirdao epitet "plutajuće megabombe" u kolumni za europski politički think tank, upozoravajući na moguću rusku sabotažu. Britanski mediji brzo su to primijetili.

"MV Ruby" zatražio je pristajanje kako bi mogao prebaciti svoj teret amonijevog nitrata na drugi brod i podvrgnut se popravcima. U međuvremenu se brod napunio gorivom i ostao usidren u moru.

J.T.