Brodogradilište vs. ribari u pulskoj lučici: "Ribari još nisu očistili smeće i nalaze se na pomorskom dobru i to besplatno!"
Još uvijek nema rješenja situacije u pulskoj lučici koju godinama koriste ribari, no pitanje je koliko će je još koristiti te gdje će se i kada preseliti?
Susjedno brodogradilište Tehnomont smatra kako ima pravo na spoemnutu lučicu, a brane ju sportsko rekreacijski i profesionalni ribari koji ovdje imaju 40-ak svojih plovila.
Jedan tamošnji, ne baš neutjecajan ribar, želeći ostati neimenovan dao je izjavu za Istru24.
- Nije isključena naša selidba na Mandrač, ukoliko nam se tamo omoguće optimalni uvjeti. Sve je u igri, vidjet ćemo. Sada je predizborna kampanja u kojoj sudjeluje i direktorica Tehnomonta Gordana Deranja pa nam se možda smiluje i pusti nas da i dalje budemo u lučici Vergarola - rekao je.
Ribari su izgleda bitno očistili lučicu što je bio jedan od spornih moemenata, dok je glavni prolaz do baraka i lučice s obje strane bitno nakrcan ponajviše drvenim otpadom. No, iz Tehnomonta i dalje nisu oduševljeni.
- Bio je dogovor da će očistiti svoje smeće i da će ga odvesti, no nisu ga odveli. Vidjela sam da su sve očistili, ali su zatrpali prolaz - rekla je Tehnomontova direktorica Gordana Deranja.
Podsjetimo, Krajem veljače ove godine slučaj Vergarole iznova se aktualizirao nakon što je Tehnomont krenuo u (uz prethodni dopis ribarima) krčenje puta do lučice, da bi 20-tak ribara zaustavilo bagere. Na tome je tada sve u završilo u svojevrsnoj pat poziciji. Ribarima je ponuđeno preseljenje u lučicu Mandrač gdje bi se za njihove potrebe postavili molovi s vezovima.
Predstavnik ribara Dragan Marić tada nije prihvatio rješenje Mandrača. Rekao je da je koncesija brodogradilištu na području Vergarole dodijeljena nelegalno preko ribarske lučice, koja na tom mjestu postoji preko sto godina. Jedan od razloga je i znatno duži put plovidbe do izlaska na otvoreno more što stvara dodatne troškove.
Odgovor Tehnomonta
- Mene se stavlja u konflikt s tim ljudima, a Grad treba čuvati pomorsko dobro i naći rješenje za ribare jer nam je Grad na tom dijelu dao koncesiju za brodograđevnu djelatnost. Cijelo to područje je brodograđevna luka. Nije ni ribarska, niti sportska nego brodograđevna luka i mi to uredno plaćamo. Potegnula sam pitanje nakon što su prije dvije godine zapalili šumu jer ne želim biti odgovorna osoba ako se nekome nešto desi. I onda je počelo: "Zločesta baba koja tjera ribare". To meni treba. Jedino želim fair play: ako Tehnomont plaća, da može to i koristiti. Tim više što ribari sve više i više gore ulaze u našu privatnu parcelu koja je nama kolaterala za kredite, da možemo graditi brodove. Medijski se napravio dojam da je to sukob mene i njih, a ne Grada koji je nama dao koncesiju, a nije riješio njihovo pitanje - na sve je još jednom komentirala direktorica Tehnomonta.
Od ukupne koncesije, za ovaj dio koji koriste ribari Tehnomont plaća oko 13 tisuća eura godišnje. Koncesija je Tehnomontu obnovljena 2019. godine i sada vrijedi 20 godina, do 2039. godine, piše Istra 24.
Ne želim se eksponirati, niti želim maltretirati te ljude tamo. Mirujem. Grad Pula im je na posljednjem zajedničkom sastanku ponudio Mandrač. Mi smo na sudu i ročište je u svibnju jer oni po zakonu ne mogu biti na pomorskom dobru. Pravo na pomorskom dobru ne može se stjecati njihovim pozivanjem da su tamo sto godina jer smo u tom slučaju mi kao brodogradilište tamo sto godina. No, mi plaćamo koncesiju koju nam je kao manjem brodogradilištu dodijelio Grad, a da smo veliko brodogradilište kao Uljanik, koncesiju bi nam dodjeljivala država, zaključila je direktorica Tehnomonta.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ: