"Ćakulajmo o moru" - skiperski dokumentarac u splitskoj Pomorskoj školi!
Učenici Pomorske škole u Splitu, budući pomorci, svjedočili su još jednom odličnom gostovanju iz kojega su puno naučili!
Svoja je bogata iskustva s učenicima u ovom izdanju "morskih ćakula" podijelio Siniša Vickov - novinar, voditelj i iskusni pomorac!
Ovo gostovanje bilo je posebno iz više razloga. Kroz jedinstvenu školsku radio emisiju na nesvakidašnji način povezale su se stare i mlade snage Pomorske škole Split.
Split. Putem projekta „Ćakulajmo o moru“ emisija novinara i voditelja Radio Brača gospodina Siniše Vickova „preselila“ se u školsku knjižnicu u cilju izvannastavne edukacije nove generacije budućih splitskih pomoraca. Suvoditelj u emisiji bio je maturant ribarsko-nautičkog smjera Niki Krstičević. Učenik je generacije i predstavnik eko grupe „Zdravo more“ koja još uvijek nosi titulu najbolje eko grupe u Republici Hrvatskoj. Na Radio Braču je uz mentoricu projekta „Zdravo more“ prof. Marijanu De Marchi gostovao u emisijama gospodina Vickova u
temama o pomorstvu i ekologiji mora.
Kroz školsku emisiju učenicu su doznali da je gospodin Vickov njihov stariji kolega. Uz posao u novinarstvu, nakon dvadeset pet godina u svojstvu zapovjednika na jahtama i danas plovi po Mediteranu. Kao i budući pomorci svoje prvo iskustvo stekao je po završetku škole na trgovačkim brodovima. Uspoređujući nekadašnje i sadašnje stanje u pomorstvu te iskustva školovanja u dvije različitih generacije učenici su došli do vrijednih zaključaka o dobrim i lošim stranama pomorstva.
Osim vođenja emisije, a za same potrebe svojih budućih kolega gospodin Vickov snimio je edukativni video o transferu jahte od Splita do Sukošana. Po premijeri filma učenici su s gostom diskutirali o važnim i aktualnim temama vezanim za probleme tijekom navigacije. Na ovaj jedinstven način učenici su se mogli poistovjetiti s gostom i to praktički na samom brodu. Vidjeli su gdje se mogu sidriti, što se mora poduzeti u slučaju da GPS ne radi, kada prilagoditi brzinu i u kojim područjima plovidbe, kako uploviti u luku i sl.
Bitno je naglasiti da su učenici putem „žive“ riječi i dokumentarca utvrdili da se glisirati ne smije unutar 300 metara od obale. Svakako je važno da strogo paze na ovu zakonsku obvezu obzirom na to da se u posljednje vrijeme, na žalost, događaju nesreće na moru uslijed velikih brzina.
Zanimljivi gosti
Gospodin Vickov u emisiju je pozvao interesantne goste. Prvi od njih, gospodin Ante Puljić također je završio Pomorsku školu Split. Po zanimanju je sudski vještak za pomorstvo, časnik duge plovidbe i skiper. Porijeklom Kriljanin, ovaj gost od malih nogu živi more. Kroz razgovore rado se prisjetio svoje „plovidbe“ u školskim klupama te je objašnjavao svoja pomorska iskustva, probleme na moru, opisivao događanja na svjetskim morima, oceanima te na Jadranu. Diskutiralo se je li previše brodova na Jadranu uključeno u nautički turizam te kako se danas ponašaju skiperi.
Naglasio je važnost cjeloživotnog obrazovanja, timskog rada te je opisao odgovornosti na brodu. Bogato životno iskustvo gospodin Puljić pretočio je u praksu sudskog vještaka pa tako sada savjetuje odvjetnike, osiguravajuća društva, nove vlasnike brodova s ciljem unaprjeđenja plovidbe te sigurnosti brodova.
Drugo gostovanje u eteru bilo je preko mobitela. Učenicima se javio proslavljeni moreplovaci svjetski putnik gospodin Leo Lemešić. Već je jednom oplovio svijet, a od listopada prošle godine po drugi put ga osvaja i to sa svojim brodom „Sinbad“. Gospodin Lemešić pričao je o zadnjem putovanju opisujući plovidbu Mediteranom i prelazak Atlantika do Karipskog otočja te Paname gdje se trenutno nalazi njegova jedrilica. “Ćakulajući“ naglasio je važnost poznavanja vjetrova, logistike i pažljivog planiranja ovakvog avanturističkog načina putovanja, važnost uigranosti posade na brodu i snalaženja u opasnim situacijama na otvorenom moru i oceanima.
Istakao je važnost ekologije mora koju njeguju i učenici ribarsko-nautičkog smjera kroz predivan primjer lova ribe isključivo u količinama potrebnim za prehranu posade jedrilice na putovanju oko svijeta.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ: