COPERNICUS: "Zemlja je doživjela svoj drugi najtopliji ožujak od kad bilježimo povijest"
Ove godine ožujak je bio drugi najtopliji na globalnoj razini. Iznad južne i srednje Europe temperature su bile iznad prosjeka, a iznad većeg dijela sjeverne Europe ispod prosjeka. Bilo je puno toplije od prosjeka na golemom dijelu kopna koji pokriva sjevernu Afriku, jugozapadnu Rusiju i veći dio Azije, gdje su postavljeni mnogi novi rekordi visokih temperatura za ožujak.
Znatno iznadprosječne temperature bile su i nad sjeveroistokom Sjeverne Amerike, Argentinom i susjednim zemljama, velikim dijelom Australije i obalnom Antarktikom. S druge strane, bilo je mnogo hladnije od prosjeka u zapadnoj i središnjoj Sjevernoj Americi.
Naglasci morskog leda
Opseg antarktičkog morskog leda bio je drugi najniži za ožujak u evidenciji satelitskih podataka, 28% ispod prosjeka, nakon rekordno niskog opsega u veljači. Koncentracije morskog leda bile su znatno ispod prosjeka u svim sektorima Južnog oceana. Opseg arktičkog morskog leda bio je 4% ispod prosjeka, svrstavajući ga zajedno na 4. najniže mjesto za ožujak u evidenciji satelitskih podataka, ali također blizu tri najniža opsega. Za razliku od većinom ispodprosječnih koncentracija morskog leda u drugim sektorima Arktičkog oceana, koncentracije su bile znatno iznad prosjeka u Grenlandskom moru, prenosi portal Klimatske promjene.
Prema Samanthi Burgess, zamjenici direktora C3S-a, “Nakon rekordno niskog opsega u veljači, morski led na Antarktiku dosegao je svoju drugu najmanju količinu u ožujku unutar 45-godišnjeg skupa satelitskih podataka, nastavljajući dugoročni trend smanjenja morskog leda u polarnim regijama. Praćenje klime ključno je za razumijevanje ovih brzih i tekućih promjena na oba pola.”
Hidrološki naglasci
U ožujku 2023. bilo je vlažnije od prosjeka u pojasu od zapada do sjeveroistoka diljem sjeverne Europe i iznad Turske. Regije koje su imale sušnije uvjete od prosjeka tijekom ožujka 2023. uključivale su veći dio Pirenejskog poluotoka, gdje su uvjeti bili pogodni za požare na otvorenom, alpski luk, dijelove srednje Europe, istočni Balkan i sjeverozapadnu obalu Kaspijskog jezera.
Izvan Europe, u ožujku 2023. bilo je vlažnije od prosjeka u dijelovima SAD-a, nekoliko regija Azije, Roga Afrike, Novog Zelanda, sjeverne Australije, dijela južne Afrike i Brazila. U mnogim regijama jake oborine dovele su do poplava. Sušnije od prosjeka bilo je u Argentini, koja je doživjela nastavak suše, južnoj Australiji, jugozapadnoj Africi i dijelovima Azije. U mnogim slučajevima ti su uvjeti bili povezani s temperaturama višima od prosjeka, pišu Klimatske promjene.
A.B.