Crnogorci ulovili ugroženog morskog psa od 3 metra i 200 kg: "Preparirat ćemo ga, a dokoni zaštitnici svega, mogu da laju i p...!"

Rajko Bojanović, član Kluba za sportski ribolov "Širun", ulovio je morskog psa i rekao da će biti prepariran u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore, a da je izložba planirana u rujnu.

Sudeći prema ozljedama na tijelu životinje, čini se da prema ulovljenom primjerku nisu imali milosti. Nakon što su ga ulovili i slavodobitno se slikali i objavili snimke s njim u brodu, jedan od njih, Dejan Bojanović napisao je:

"A sad idemo puni gas...a ovi dokoni zaštitnici svega i svačega mogu da laju i p..."

0:00
/0:12

Video: Dejan Bojanović / Facebook

Početkom ovog mjeseca pripadnika iste vrste ulovili su u Neumu, no treba znati da je modrulj u Jadranu ugrožena vrsta, ne predstavlja opasnost za čovjeka i u hrvatskoj je strogo zaštićen!

Modrulj najviše vremena provodi u otvorenom moru

Inače, modrulj je vrsta morskog psa koja najviše vremena provodi na otvorenom moru, posebno na južnom Jadranu. Upravo stoga se rijetko viđa u blizini obale.

Modrulji mogu biti dugački i do pet metara te su jedna od 29 vrsta morskih pasa koji žive u Jadranskom moru. Ljude rijetko napadaju, ali se smatraju potencijalno opasnim morskim psima.

U Jadranu modrulj spada u ugrožene vrste!

– Iako su njihova mrijestilišta u otvorenim vodama, općepoznato je da ženke ulaze u plitke vode kako bi se kotile – što se odvija najčešće u proljetnim ili ljetnim mjesecima – ispričao je za Morski HR Morski biolog i patobiolog, te ravnatelj je Centra za marinsku i slatkovodnu biologiju Sharklab ADRIA i rukovoditelj Shark Tales pri National Geographic (Washington, D.C.) Andrej Gajić.

Modrulj: Objektivna opasnost i poznati napadi

Neophodno je demantirati izjave pojedinih medija da se radi o “najopasnijoj” vrsti koju susrećemo u Jadranu – što ne samo da stvara krivu sliku, već i širi dobrim dijelom neosnovan strah u široj javnosti. Jasno, modrulj jest potencijalno opasna vrsta – no treba istaći da je u posljednjih 100 godina u svijetu poznato manje od deset neprovociranih napada (ISAF), a svega jedan u Mediteranu iz kolovoza 1986. u Lionskom zaljevu koji se može prepisati modrulju (GSAF, ISAF).  Modrulj je iznimno radoznala vrsta morskog psa, nerijetko tijekom ronjenja kruže oko ronioca, kojeg ponekad i dodiruju vrhom gubice.

Stoga, unatoč ovakvom možemo reći dijelom i očekivanom pojavljivanju modrulja ne postoji nikakav razlog za strah ili paniku.

Ugroženost i zaštita

U vodama Republike Hrvatske modrulj je osjetljiva (vulnerable) vrsta, dok je na regionalnom nivou u Sredozemlju ocijenjen kao kritično ugrožen (critically endangered). Nalazi se na pravilniku o Strogo zaštićenim vrstama Republike Hrvatske (NN 144/13, 73/16) – te je njen izlov, ali i uznermiravanje strogo zabranjeno!

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

U Neumu je ulovljen morski pas modrulj, u Jadranu je ugrožen, a u Hrvatskoj strogo zaštićen!
Iako je ova jedinka modrulja nešto manja, vjerojatno mu ne biste htjeli sresti starijeg “rođaka” u nezgodnom trenutku. Naravno, ne treba ni dizati paniku jer morski su psi bogatstvo mora koje treba s posebnom pažnjom čuvati! Najviše vremena provodi u otvorenom moru Inače, modrulj je vrsta morskog psa koja najviše