CURI IZ ININIH POGONA U KOSTRENI Jesmo li na pragu ekološke katastrofe na Kvarneru?
Ina radije izgleda plaća kazne nego sprječava uzroke onečišćenja, a zbog rafinerije Kostrenjani imaju zagađen zrak i more, rečeno je na sjednici kostrenskog općinskog vijeća.
U izvještaju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a predstavljeni su rezultati monitoringa kvalitete zraka u protekloj godini. I kako stvari stojenisu dobri. Naime pokazano je kako su na mjernim postajama u blizini rafinerije u listopadu i studenom zabilježena nedozvoljena prekoračenja u koncentraciji sumporovog dioksida, a zbog čega je zrak u Kostreni kategoriziran kao onečišćen.
Sankcije?!
Kostrenski vijećnici osvrnuli su se i na ovotjedna mjerenja županijskog NZJZ-a koja pokazuju kako zbog izlijeva ugljikovodika u more plaže Podkvarovo i Klančić nisu prikladne za kupanje, a načelnik Kostrene Dražen Vranić kazao je kako se situacija po pitanju izljeva, usprkos obećanjima, nije promijenila u zadnjih godinu dana, prenosi Novi list.
Sjednici općinskog vijeća prisustvovalo je i sedmeročlano predstavništvo Ine na čelu s direktorom rafinerije Urinj Kurtom Bjerreom.
- I dalje nismo dobili konkretne odgovore o tome što Ina čini da bi riješila problem. Više od godinu dana imamo problem s ugljikovodikom na plažama Podklarovo i Klančić, dakle cijele prošle sezone i dosad ove, NZJZ na tom području i dalje ne preporuča kupanje. lipnju prošle godine imali smo sastanak s Inom na kojem su bili i predstavnici županije, tada se reklo da će se do kraja tog ljeta napraviti kompletan screening podzemlja rafinerije i da će se tada izaći s konkretnim prijedlogom.
Od tada su rađena određena bušenja izvan rafinerije, ali mi nemamo nikakvu relevantnu informaciju o stanju i uzroku curenja i načinu sanacije. Mi poduzimamo čitav niz aktivnosti da bi to spriječili, svaki put kada se nešto dogodi obavijestimo nadležne službe, pa smo i sada angažirali NZJZ da radi dodatna ispitivanja na moru.
Na našu žalost, a na Ininu sreću, stvar je u ingerenciji nadležnih državnih inspekcija, ali ovo nije samo naš problem. Kvaliteta zraka i mora je problem i u Rijeci i u Bakru i u cijeloj županiji, to bi trebali rješavati svi skupa.
Smatram da bi generalno za sve onečišćivače trebalo napraviti dodatne zakonske okvire koji bi neke stvari pooštrile i drastično povećale sankcije kako bi se zagađenja u startu spriječila - rekao je Vranić, i dodao kako već iduća ozbiljnija kiša potaknuti novo onečišćenje mora uljnim filmom koji se lako može proširiti Kvarnerom.
- Zagađenje mora najveći je problem u zadnje dvije godine. Nije to neki debeli sloj, ali ako pogledate Klančić, vidite da je tamo more crno, ako idete s barkom ispod Urinja prema Sv. Luciji, vidite da je cijela Kostrena u nafti. Ovdje Ina krši sve moguće konvencije i zakone RH - nadovezao se općinski vijećnik Zoran Rubinić.
Iz INE kažu kako problem ne mogu riješiti pkeo noći, no kako rade na njegovom rješavanju.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ: