Dalmacija se bori s pajasenom, invazivnom biljkom koja ubija okolnu vegetaciju

Od 2020. godine Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, s partnerima Javnom ustanovom Nacionalni park Krka i Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko neretvanske županije te tvrtkom Vrtlar iz Dubrovnika provodi europski projekt LIFE CONTRA AILANTHUS - uspostave kontrole invazivne vrste pajasena.

U uvali Vučine na poluotoku Pelješcu žarišna je točka pajasena u Dubrovačko neretvanskoj županiji i upravo ovdje JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode radi na njegovu uklanjanju.

Pajasen je listopadno stablo porijeklom iz Kine i sjevernog Vijetnama. Zbog atraktivnog izgleda, brzog rasta, otpornosti na biljojede - od 18. stoljeća sađen je širom svijeta. Tako je dospio i u Hrvatsku i ovdje uspostavio brojne populacije. Najviše ga ima u priobalju.

- Širi se uz prometnice. Danas ga nalazimo na području napuštenih vinograda, međutim jako je agresivan za okolnu vegetaciju - rekla je za Regionalni dnevnik Marijana Miljas Đuračić, ravnateljica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode DNŽ.

Također ima negativan utjecaj na ljude, može izazvati kožne osipe i alergijske reakcije dišnog sustava. Uz to ima razgranat korijenski sustav koji može oštetiti ceste i infrastrukturu. Jako ga je teško uništiti. Jer samom sječom iz korijena izbijaju nove mladice i još se ubrzanije širi.

- Mi trenutno provodimo dvije metode, to je sječa debla i premazivanje u tankom sloju u što kraćem roku. Isto tako zarezivanjem kore i premazivanjem herbicidom na bazi glifosata za veća stabla. Stabla promjera dvadeset centimetara se buše s bušilicom i injektira se otrov direktno u koru i to se pokazala kao najefikasnija metoda - kaže Kristina Šeparović Markota, djelatnica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode DNŽ.

- Mi zasigurno nećemo njega maknuti u potpunosti, znači s ovih površina na kojima se on uklanja, ali nam je cilj smanjiti njegovo širenje i kontrolirati njegovu populaciju - zaključuje Miljas Đuračić.

Za što bolje uspostavljanje kontrole nad pajasenom osobito je važno uključivanje građana. Oni mogu dojaviti njegove lokacije putem mobilne aplikacije Invazivne vrste u Hrvatskoj ili putem web obrasca.

I.N.