DHMZ objavio podatke: "Ljeto toplije nego ikad, a evo kakva nas očekuje jesen!"

Dok proživljavamo još jedan toplinski val, vjerojatno će neke začuditi činjenica da ovogodišnje "klimatološko ljeto" nije baš posvuda u Hrvatskoj bilo rekordno toplo!?

Prema preliminarnim izračunima i usporedbama, srednja mjesečna temperatura zraka u kolovozu diljem Hrvatske opravdala je dugoročne prognoze. Štoviše, gotovo posvuda je bila visoka kao nikada do sada u povijesti mjerenja, koja je na većini postaja počela sredinom 20. stoljeća, a u Osijeku čak potkraj 19. Odstupanja od prosječnih vrijednosti srednje temperature zraka kolovoza iz posljednjeg klimatološkog razdoblja od 1991. do 2020. godine bila su od 2 do 4 °C, ponegdje čak i blizu 5 °C, upozorava za HRT meteorolog Zoran Vakula.

Manjak oborina u Poreču, Rijeci i Senju, a višak u Komiži i Splitu

Ukupna mjesečna količina oborine bila je, očekivano za ljetni mjesec, nejednoliko raspoređena pa je zabilježen i znatniji manjak od višegodišnjih srednjih vrijednosti, primjerice u Poreču, Rijeci i Senju, gdje se tijekom cijelog kolovoza skupilo samo 7 litara kiše po četvornome metru, što je 6. najmanja količina oborine u kolovozu od kad postoje mjerenja, te već 4. najmanja u posljednjih 25 godina!

Istodobno je zamjetniji višak u odnosu na prosjek zabilježen u Komiži i Splitu, i to zbog obilnije oborine - oko 55 litara - tijekom 18. i 19. kolovoza. Pritom je, u Splitu zabilježena 6. najveća ukupna količina oborine u kolovozu u posljednjih 25 godina!? Zanimljivo, ali nedovoljno za neke znanstvenije zaključke, napominje Vakula.

Srednja temperatura zraka od 1. lipnja do 31. kolovoza ("klimatološko ljeto") diljem Hrvatske bila je znatno viša od prosječne - uglavnom od 3 do 4 °C! Dovoljno za nove rekorde na mnogim meteorološkim postajama, ali ne baš svima. Primjerice, na splitskom Marjanu je "samo" izjednačena rekordna ljetna temperatura zraka iz 2003. godine, a u Rijeci, vjerojatno i još ponegdje, te je godine ljeto bilo toplije nego ove godine!?

Ukupna ljetna količina oborine bila je također nejednoliko raspoređena - manjak je zabilježen u, primjerice, Dubrovniku i Rijeci, a višak u Splitu.

I dok oborina i dalje varira, temperatura zraka je postojana - posvuda je znatno viša od prosječne. Čak i rekordno visoka! I to ne samo u posljednjih 8 mjeseci, nego i posljednjih 12, čak i 15! Ostvare li se trenutačno najvjerojatnije prognoze - takva bi mogla i ostati!?

Kakva nas očekuje jesen i zima?

Prognoze za nastavak 2024. i dalje su postojane u davanju povećane vjerojatnosti za nastavak iznaprosječno toplih sezona, posebice jeseni, tijekom koje bi više oborine u većini Hrvatske moglo biti u listopadu i osobito studenome.

Prognoze za zimu trenutačno su manje vjerojatne, ali ipak daju neku nadu ljubiteljima zime za hladnije dane i snijeg u siječnju, što je puno "normalnije" od ovoga što nam se događalo posljednjih godinu dana, pa i dulje - i još se događa, prognozira Vakula.

D.G.