DIVOVSKI DLAKAVI TRITON Neobični morski puž zapeo u mreži za orade
Jučer je ribar Igor Kordiš, poznat pod nadimkom "Korda", u mreže za orade ulovio neobičnog puža – divovskog dlakavog tritona (Monoplex parthenopeus) – na dubini od 8 metara u blizini Verudele u Puli, piše na svom Facebooku iz pulskog Aquariuma.
Ova vrsta morskog puža uglavnom nastanjuje tropska i suptropska mora, te se smatra termofilnom vrstom. U Jadranu je relativno rijedak, no povremeno se mogu pronaći pojedini primjerci, osobito u južnijim dijelovima mora, gdje su temperature vode nešto više nego u sjevernim dijelovima Jadrana.
Divovski dlakavi triton može narasti do dužine od 10 do 15 centimetara, a u nekim slučajevima i do 20 centimetara. Njegova spiralna, robusna ljuska s izraženim bodljama čini ga lako prepoznatljivim među morskim puževima. Površina ljuske prekrivena je naborima i bodljama, što stvara dojam "dlakavosti" i daje ovoj vrsti jedinstven izgled.
Važan predator
Boja ljuske varira od svijetlosmeđe do tamnosmeđe, često sa šarama koje se stapaju s okolinom, pružajući pužu dodatnu kamuflažu u prirodnom staništu. Veći primjerci posebno su zanimljivi kolekcionarima zbog impresivne veličine i specifičnog izgleda.
U ekosustavu Jadranskog mora ima važnu ulogu kao predator manjih beskralješnjaka, uključujući školjke i puževe. Triton koristi svoju radulu, zubastu strukturu koja djeluje kao mali strugač za bušenje oklopa plijena i hranjenje njihovimunutrašnjim tkivom. Njegova sposobnost prilagodbe staništu vidi se po tome što je nakon unošenja u bazen gotovo i nestao.
J.T.