Doktorica savjetuje što napraviti ako vas opeče meduza
Meduza morska mjesečina (Pelagia noctiluca) tijekom proteklog je razdoblja zabilježena na nekoliko dubrovačkih plaža. Veliki broj kupača tako je doživio neugodan susret s ovom uobičajenom vrstom meduze na području Jadrana.
Izv. prof. dr. sc. Ana Bakija-Konsuo, dr. med. spec. dermatovenerologije za DuList je istaknula korisne savjete u slučaju kontakta s meduzom.
- Kod kontakta s meduzom dolazi do reakcije kože, odnosno do kontaktnog dermatitisa koji se klinički manifestira simptomima crvenila, otoka, mjehura te subjektivnim simptomima poput svrbeža, pečenja i boli. Koliki će intenzitet simptoma biti ovisi o vrsti meduze kao i o duljini kontakta.
Simptomi su najčešće blagi, pa je dovoljna samopomoć, no ponekad mogu biti praćeni i općim simptomima poput mučnine, glavobolje, povraćanja i sl. kada je potrebno mirovati u zamračenoj prostoriji a mogu pomoći analgetici koji smanjuju bol a mogu se također bez recepta nabaviti u ljekarni – rekla je.
Nakon kontakta s meduzom, navodi dalje, potrebno je izaći iz mora, isprati zahvaćeno područje, ukloniti pažljivo zaostale žaranice s površine kože (rukavicom, pincetom, paziti da se ne dodirnu rukom).
Zahvaćeno područje ne bi se smjelo trljati, svrbiti, pritiskati jer može doći do pogoršanja simptoma zbog aktivacije preostalih žarnica na površini kože. Kako bi se smanjili simptomi mogu se stavljati pripravci koji smiruju upalu kože, npr. lokalni i/ili sistemski antihistaminici, preparati s aloa verom, dekspantenolom, ili sl. koje možete nabavit bez recepta u ljekarni.
U slučaju da se radi o težim kliničkim simptomima ili ako se radi o manjoj djeci trebalo bi se javiti liječniku. I na kraju, nakon smirivanja simptoma potrebno je kožu njegovati preparatima za regeneraciju kože te štititi fotoprotektivnim preparatima, odnosno izbjegavati izlaganje suncu i mazati kreme sa SPF 30 ili 50 kako ne bi zaostale hiperpigmentacije ili ožiljci koji mogu biti značajni estetski problem – zaključila je.
I.B.