DOZNAJEMO U Ministarstvu mora prelomili: "Uvodimo kamere za praćenje nedozvoljenog glisiranja, kazne će stizati na kućnu adresu!"
Ogroman broj prekršitelja koji se oglušuju o hrvatske zakone i pravilnike o sigurnosti plovidbe, a posebno oni koji glisiraju preblizu obale, ponukali su i Ministarstvo mora da uvede više kontrole i reda.
Podsjetimo, samo je jučer primjerice riječka pomorska policija sankcionirala 53 osobe zbog nedozvoljenog glisiranja. Problem je i statistika koja kaže da većinu prekršitelja čine stranci, pa je u jučerašnjem slučaju, kojeg ćemo sada uzeti kao ogledni primjer, sankcionirano 19 Nijemaca, 12 Talijana, 9 Austrijanaca, 5 Slovenaca, 2 Slovaka, te po jedan državljanin Poljske, Francuske, Češke, Mađarske, Kanade i Norveške.
Iako su na terenu diljem Jadrana sve raspoložive jedinice pomorske policije i Lučkih kapetanija, a kako je ukupna duljina hrvatske morske obalne crte 6.176 km, od čega je duljina obalne crte otoka 4.398 km (71% ukupne morske obale), nemoguće je u realnom vremenu pokriti svu obalu ljudstvom i plovilima. Uz sve ovo, jedne i druge službe moraju pratiti i druge segmente opisa svog posla, poput traganja i spašavanja, nadzora granice, te prijevoza hitnih pacijenata. Stoga u Ministarstvu pripremaju prvi korak ka potpunoj kontroli, za početak onih najkritičnijih ili tzv. "crnih točaka" na Jadrnu.
Morski HR ekskluzivno doznaje da Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture priprema plan kako bi od sljedeće godine na najfrekventnije točke na Jadranu postavili kamere za mjerenje brzine.
- Kamere će biti na solarni pogon i automatski će snimati i mjeriti brzinu, te će se kazne prekršiteljima slati na kućne adrese, slično kao što MUP radi na hrvatskim cestama - neslužbeno doznajemo od pouzdanog izvora iz Ministarstva mora. Koliko će biti takvih kamera i gdje će one sve biti postavljene, tek se treba utvrditi.
Podsjetimo, pravilnikom o sigurnosti pomorske plovidbe u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske, te načinu i uvjetima obavljanja nadzora i upravljanja pomorskim prometnom, te Pravilnikom o izmjenama i dopunama normirano je da motorne brodice i brodice na mlazni pogon ( skuteri, jet ski, brodica na zračnom jastuku i slično) mogu ploviti s hidrodinamičkim uzgonom, odnosno glisirati samo na udaljenosti većoj od 300 metara od obale i to na području na kojem nije zabranjeno glisirati.
Ukoliko nije drugačije propisano, u području:
- 150 m od obale svi plovni objekti dužni su ploviti s posebnom pažnjom, brzinom ne većom od 5 čvorova,
- od 150 m do 300 m od obale svi plovni objekti dužni su ploviti s posebnom pažnjom brzinom ne većom od 8 čvorova
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ: