Država je u procesima legalizacije bespravne gradnje "zaradila" gotovo 130 milijuna eura

Ukupno 902.096 zahtjeva za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada podneseno je Ministarstvu graditeljstva, a dosad ih je riješeno 895.324. Država je u procesima legalizacije "zaradila" 128,9 milijuna eura, piše u četvrtak Večernji list.

Rušenje bespravne gradnje započelo je i nastavlja se na cijelom području Hrvatske. U Državnom inspektoratu kažu da su od proljeća 2019. do proljeća ove godine zaprimili gotovo 28 tisuća prijava mogućih povreda propisa u području građenja, obavili više od 31 tisuću nadzora, podnijeli 45 kaznenih prijava te izrekli kazne u vrijednosti većoj od šest milijuna eura.

Ravnatelj Zavoda za prostorni razvoj pri Ministarstvu graditeljstva Bojan Linardić istaknuo je da neće više biti popuštanja bespravnim graditeljima i da neće biti dodatnog vala legalizacije.

Zadnji su se zahtjevi za legalizaciju predali do 30. lipnja 2018., a prvu priliku bespravni graditelji imali su pet godina ranije.

U Ministarstvu graditeljstva kažu da je nakon proteka oba roka za podnošenje zahtjeva za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada podneseno ukupno 902.096 zahtjeva, a dosad ih je riješeno 895.324. Od početka uplate naknade za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada u 2011. do 1. lipnja ove godine u državni proračun uplaćeno je ukupno 128,875.690 eura. odnosno gotovo cijela milijarda kuna (971,013.888 kuna).

Na samom početku, a posebice u dva vala poticane legalizacije 2013. i 2018. državni se proračun punio nešto brže no danas.

- Zadnjih se godina, očekivano, smanjuje prihod od navedenih aktivnosti, pa se od početka 2022. godine do 1. lipnja 2023. godine u državni proračun uprihodovalo ukupno 3,059.580,33 eura (23.052.407,95 kuna), što pokazuje znatnu silaznu putanju u odnosu na prijašnje godine - kažu u Ministarstvu graditeljstva te dodaju da se pristigli novac potrošio ili se još troši namjenski u skladu sa Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama.

VIDEO Inspekcija zatvorila bespravno gradilište Pripuza na Murteru, ali bahati poduzetnik nastavlja s radovima
Građevinska inspekcija zatvorila je bespravno gradilište Zorana Pripuza na otoku Murteru nakon što je Večernji list izvijestio o devastaciji prekrasne uvale i izdanom spornom rješenju za ugostiteljski objekt i kamp u domaćinstvu. HRT doznaje kako se, unatoč zatvaranju, nastavlja raditi i ni…

Sredstva su utrošena i sukladno Zakonu o saniranju posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije za saniranje šteta od poplava, a troše se i sukladno Javnim pozivima za sufinanciranje projekata gradova i općina za poticanje razvoja komunalnog gospodarstva i ujednačavanje komunalnog standarda koje objavljuje Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, piše novinarka Večernjeg lista Mateja Šobak, prenosi N1.

A.B.

PROČITAJTE JOŠ:

Općina Sveti Filip i Jakov protuzakonito betonira terasu - Butković im poručio: “Nitko nije iznad zakona!”
Izgradnja apartmana, hotela, marina u prosjeku nam svake godine pojede oko tri i pol kilometara obale. Radovi se mahom odvijaju od listopada sve do svibnja. No umjesto zvuka cvrčaka, u brojnim dalmatinskim općinama na početku turističke sezone odjekuju zvukovi pneumatskih čekića, bagera i miksera.…