Država na obali Tihog ocena izgubila više od polovice svojih rezervi vode zbog otapanja ledenjaka!

Ova južnoamerička država "s pogledom" ns Tihi ocean rapidno gubi svoje ledenjake uslijed klimatskih promjena.

Brojkama rečeno, Peru je u proteklih 6 desetljeća, prema novom vladinom izvješću, izgubio 56% svojih tropskih ledenjaka.

No, u Peruu se naime nalazi 68% svjetskih tropskih ledenjaka koji se zbog sve viših temperatura sada otapaju i posljedično stvaraju planinska jezera i lagune, ali i predstavljaju popriličnu prijetnju zbog mogućih poplava, navodi CNN.

Satelitske snimke pružaju mogućnost uočavanja ozbiljnosti promjena na ledenjacima u Peruu pa ako usporedimo današnje stanje i ono 1962. godine dolazimo do neslavnih zaključaka. Ledenjaci danas prekrivaju 1,050 četvornih kilometara dok su početkom šezdesetih godina 20. stoljeća prekrivali čak 2,399 četvornih kilometara.

- U četiri smo godine, od 2016. do 2020. izgubili gotovo šest posto planinskih ledenjaka - upozorila je Beatriz Fuentealba, ravnateljica Nacionalnog instituta za istraživanje planinskih ledenjaka i ekosustava.

I tako ledenjaci u regiji Ancash nestaju, a stvaraju se planinska jezera, točnije njih čak 164 je nastalo ili je trenutačno u nastajanju. Ledenjačka jezera, kojih u Peruu ima 8466, tako sada prekrivaju 1081 četvorni kilometar.

Nova bi ledenjačka jezera doduše mogla predstavljati rezervu pitke vode, no kao što smo već napisali ona zbog mogućnosti prelijevanja predstavljaju i direktnu opasnost po građane.

-Iako ne možemo spriječiti da ledenjaci nestaju tijekom godina, možemo smanjiti brzinu kojom se gube” tako da smanjimo zagađenje, povećamo broj zelenih površina i prepoznamo činjenicu da nam planine pružaju život - zaključila je Albina Ruiz, peruanska ministrica okoliša.

S obzirom na to da 20 milijuna Peruanaca ima itekakve direktne ili indirektne koristi od vode koja pristiže s ledenjaka, ne preostaje joj drugi do biti optimist.

J.T.