Eko kamp Kornati 2024. - skupljeno preko 3 kubična metra otpada!

Od 17. do 19. svibnja Nacionalni park Kornati postao je sjedište ekološko-edukacijskog projekta “Eko-kamp Kornati 2024.”

U partnerstvu s ronilačkim klubom sv. Roko iz Bibinja, JU NP Kornati, ronilačkim klubom Murter-Kornati, Gradskim društvom Crvenog križa Zadar te u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture Zadarske županije i Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU, udruga Argonauta iz Murtera je u ovogodišnjem izdanju koordinirala aktivnost eko-kampa.

Nakon istraživačkog zarona u uvale Balun, Mrtovac i pristanište Levrnaka 17. svibnja kako bi se napravila procjena stanja onečišćenja podmorja i pregled na prisustvo invazivnih i ugroženih vrsta, 18. svibnja započela je glavna akcija čišćenja u uvali Lojena, ispred restorana Kornat-Levrnaka, te na području pristaništa Levranka. 20-ak ronioca iz klubova Sv. Roko Bibinje i RK Murter-Kornati uz pomoć djelatnika JU NP Kornati i volontera GD Crvenog križa Zadar na kopnu, čistili su uvale na Levrnaci. Ukupno je skupljeno preko 3 kubična metra otpada u moru i na obali.

Foto: Press

Sve manje otpada

Kao najposjećeniji kornatski “punkt”, otok Levrnaka se pokazao kao zaista najpogođenije područje u NP Kornati po pitanju zagađenja podmorja otpadom, pa je redovito čišćenje započeto 2023. godine u prvom izdanju projekta i nastavljeno. Otpada je ove godine pronađeno znatno manje čime možemo zaključiti da su se turisti odgovornije ponašali u zaštićenom području i da redovite akcije čišćenja podmorja daju najbolje rezultate.

Na Eko-kampu je ove godine sudjelovalo 20-ak učenika šibenske Gimnazije Antuna Vrančića za koje je pripremljen edukativni sadržaj u suradnji s RK Sv.ROko i GD Crvenog Križa Zadar, u vidu predavanja koja su se provela tijekom edukacijskog izleta na samoj Levrnaci.

Zanimljive radionice

Alen Petani, član RK Sv.Roko i dugogodišnji volunteer i ronilac, ujedno je i strastveni ljubitelj i poznavatelj malakologije. Za gimnazijalce je pripremio malakološku radionicu na kojoj je predstavio razne vrste školjkaša i puževa koji nastanjuju Jadransko more, ali i neke egzotične vrste koje možemo naći u dalekim morima. Učenici su bili oduševljeni sadržajem i zainteresirani za dublje istraživanje svijeta mekušaca.

Uslijedila je jedna ozbiljnija, ali važna radionica Gradskog društva Crvenog Križa Zadar, koju je proveo Ervin Mešanović. U pitanju je radionica prevencije trgovanja ljudima, kao nažalost aktualni problem u cijelom svijetu. Mladi ljudi koji se spremaju za samostalni život, pakiraju za fakultete ili sele u inozemstvo, moraju biti osviješteni i osposobljeni za prepoznavanje opasnosti kod sumnjivih situacija. Iako iznenađeni, učenici su ubrzo kroz radionicu shvatili važnost ove teme, te na kraju osviješteni o ovom problemu. Tema je odabrana s obzirom na to da se dio projekta odnosi na pripremljenost djece i mladih na krizne situacije.

Na povratku s Kornata učenici su u grupama sudjelovali u edukativnom kvizu koji je za tamu imao naravno ovaj posebni nacionalni park. Od pitanja o zaštićenim vrstama i prigodnim križaljkama, učenici su uspješno savladali nove izazove, osvojili vrijedne nagrade i obogatili svoje znanje.

J.T.