Ekomuzej “Kuća o batani” potvrdio istaknuti status na međunarodnoj sceni u sklopu konferencije UNESCO-a
Već dugi niz godina Ekomuzej-Ecomuseo “Kuća o batani – Casa della batana” predstavlja dobar primjer participacije zajednice u oblikovanju lokalne kulturne ponude i očuvanju kulturne baštine koji se aktivno predstavlja na međunarodnoj razini.
Brojne aktivnosti okrunjene upisom u UNESCO-v registar dobrih praksi 2016. godine nižu se i dalje jedna za drugom, a na novu razinu podignute su 2020. godine kada je Udruga-Associazione “Kuća o batani – Casa della batana” akreditirana pri UNESCO Konvenciji za očuvanje nematerijalne kulturne baštine.
Od 2022. godine stručna voditeljica Ekomuzeja-Ecomuseo, dr. sc. Tamara Nikolić Đerić, izabrana je u izvršni odbor Foruma akreditiranih UNESCO udruga gdje je tijekom 2023. godine obnašala funkciju zamjenice predsjednika. Na Međuvladinoj sjednici za očuvanje nematerijalne kulturne baštine održanoj u gradu Kasane u Bocvani u prosincu 2023. godine, Nikolić Đerić je obnovljen mandat te će tako i naredne dvije godine zastupati ‘Kuću o batani-Casa della batana’ i druge udruge iz Istočne Europe (grupa II), a prema izbornim UNESCO pravilima.
Osim svakodnevnog angažmana u koordinaciji Foruma, 2023. godina je protekla u znaku 20. obljetnice UNESCO-ve Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine što je Ekomuzeju-Ecomuseo pružilo priliku da se promovira upravo kroz aktivnosti njezina Foruma, ali i kroz brojne druge platforme s kojima nastavljati potvrđivati svoj istaknuti status na međunarodnoj sceni.
Vrlo intenzivna jesen na polju međunarodne stručne suradnje započela je polovicom listopada u talijanskom San Benedetto del Tronto u kojem je, uz financijsku podršku Istarske županije – Regione Istriana, stručna voditeljica Ekomuzeja-Ecomuseo “Kuća o batani – Casa della batana” Tamara Nikolić Đerić sudjelovala na 28. Forumu Asocijacije Pomorskih muzeja Mediterana – Association of Mediterranean Maritime Museums (AMMM) na temu integracije gastronomije u ekomuzeološku praksu. Tamo je predstavila iskustva gastro-baštinskih programa Ekomuzeja-Ecomuseo “Kuća o batani – Casa della batana” koji se održavaju u tradicijskoj rovinjskoj konobi Spacio Matika te približila proces očuvanja i upisa umijeća plovidbe latinskim i oglavnim jedrima duž hrvatske obale u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Veseli činjenica da je Istarska županija – Regione Istriana prepoznala napore Udruge-Associazione i Ustanove-Istituzione “Kuća o batani – Casa della batana” koje upravljaju Ekomuzejom-Ecomuseo te mu je i ove godine odobrena financijska podrška za međunarodnu suradnju.
Iskustva Ekomuzeja-Ecomuseo “Kuća o batani – Casa della batana” Tamara Nikolić Đerić prezentirala je i na ICOM SEE konferenciji o održivom razvoju koja se održala polovicom listopada u Bukureštu povodom 20. godišnjice Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine. Tijekom listopada gostovala je i u Širokom Brijegu gdje je kao zamjenica predsjednika UNESCO NGO Foruma govorila o aktivnostima Foruma i mogućnostima koje pruža za razvoj i promociju udruga jugoistočne Europe u kontekstu očuvanja nematerijalne kulturne baštine.
Uz Adriatic PorTLand, Udruzi je po prvi put odobren i jedan četverogodišnji Creative Europe projekt. Upravo sam se vratila s Kick-off meetinga održanog u Belgiji u Mechelenu gdje smo s partnerima iz Italije, Poljske, Švedske i dakako Belgije dogovarali metodološki okvir prvih istraživanja koja započinju već u travnju, a tiču se etičke i održive integracije nematerijalne kulturne baštine u turističke ponude uključenih gradova.
- Ovom prilikom svakako bih spomenula i jedan vrlo važan projekt na svjetskoj razini odrađen 2022. godine pod nazivom „Crafting the sea – Oblikovanje mora“ na kojem su mi suradnici bili Luca Privileggio, inače i član naše Udruge-Associazione, te dr.sc. Mirta Smodlaka Tanković kao predstavnica Centra za istraživanje mora u Rovinju-Rovigno – Institut „Ruđer Bošković“. „Crafting the sea – Oblikovanje mora“ dio je globalnog projekta ‘Sea beyond project on ocean sustainability as a precautionary measure in face of the COVID 19’, kojim su se Ekomuzej- Ecomuseo “Kuća o batani – Casa della batana” i Centar za istraživanje mora u Rovinju-Rovigno -Institut „Ruđer Bošković“ pridružili globalnim nastojanjima očuvanja mora u kontekstu UN-ovog Desetljeća znanosti o oceanima za održivi razvoj (2021.-2030.). Pod pokroviteljstvom Regionalnog ureda za znanost i kulturu UNESCO-a u Europi, projekt je imao za cilj promociju lokalnog znanja o moru i edukaciju najmlađih sugrađana o važnosti mora za budućnost planeta - naglasila je Tamara Nikolić Đerić.
Sve međunarodne aktivnosti i projekte moguće je pratiti na Facebook stranici Ekomuzeja- Ecomuseo ‘Kuća o batani – Casa della batana’ te na službenoj web stranici Ekomuzeja.
A.N.