El Niño dolazi, a temperature oceana već su rekordno visoke - To može biti katastrofa za ribe i koralje

Tijekom El Niña, pojas oceana koji se proteže 6000 milja zapadno od obale Ekvadora zagrijava se mjesecima zaredom, obično za jedan do dva stupnja Celzijusa.

Nekoliko stupnjeva možda se ne čini puno, ali u tom dijelu svijeta više je nego dovoljno da prouzroči poremećaje na cijelom planetu, prenosi The Conversation.

Zbog povećanja temperature u dubljem 'pojasu' mora pate morski organizmi koji ga nastanjuju. I dok ribe mogu pobjeći u dublje, hladnije dijelove, životinje koje su pričvršćene za stijene, poput koralja i spužvi, već nakon mjesec dana izloženosti povećanoj temperaturi počinju ugibati pa dolazi do njihovog izbjeljivanja.

El Niño je prirodni fenomen povezan s promjenama klime u tropima. Donosi vlažno i kišovito vrijeme te poplave u inače suhim područjima Južne Amerike, a sušno razdoblje u području Indonezije.

Novija su istraživanja pokazala da se ta pojava očituje u nepravilnim razmacima od 3 do 5 god. kao anomalije u temperaturi oceanske vode - za 2 do 8 °C toplije - i u strujanjima vjetrova na dijelu Tihog oceana zapadno od obala Čilea i Perua.

Tijekom razdoblja el niña mijenja se režim strujanja i vjetrovi tada pušu od zapada prema istoku, toplije se vode gomilaju prema istočnim dijelovima Tihog oceana, podiže se razina oceana i smanjuje debljina sloja hranjivih tvari u njemu.

Pokazalo se da el niño ima dalekosežan globalni utjecaj na vremenske okolnosti ne samo na Tihom oceanu već i u drugim dijelovima svijeta. Posljedicom el niña smatraju se izvanredne jake ljetne oborine uzduž obala Ekvadora i sjevernog Perua, suše u južnom Peruu, sjeveroistočnom Brazilu, Australiji i u području Sahela te neobične vremenske pojave uzduž obala Sjeverne Amerike, gdje je uočena povećana pojava tornada.

Pojava el niña usko je vezana i uz tzv. južno kolebanje el niña što obuhvaća i hlađenje oceanskih voda i pojačanje istočnih pasatnih vjetrova, nazvano la niña, a cijeli ciklus toga kolebanja traje 3 do 6 godina. Za to vrijeme dijelovi Australije i Indonezije kišovitiji su negoinače, a promjene u kišnom režimu i toplinskim prilikama utvrđene su i za mnoge dijelove SAD-a.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

Temperatura mora već je blizu rekordne. Stručnjak tvrdi da će još rasti – Posljedice mogle biti katastrofalne | | Morski HR
Današnja temperatura mora u Splitu, u osam sati bila je čak 27 stupnjeva Celzijusa. Najviša ikad temperatura mora u Splitu, izmjerena je 31. srpnja 2016. i iznosila je 28,7 stupnjeva, dakle jasno je