FOTO Pogledajte na što sliči Obonjan, pod novim koncesionarom: "Ne održava se, postoje divlja odlagališta otpada!"
OBONJAN - Otok mladosti... barem se tako zvao kad su ga u onoj "zloslutnoj državi" kad "ništa nije valjalo", izgradili mladi kojima je "da nam živi rad" bila samo jedna od motivacija. Druga je bila izgradnja infrastrukture za otok kojeg će pohoditi buduće mlade generacije. I... klinac! Obonjan je, kao i niz poduzeća i prostora, naslijeđenih radom i stvaranjem bivše države, pretvoren u privatnu prćiju.
Nakon neuspješnih faza party otoka, ekskluzive i glampinga u proteklih nekoliko godina, Obonjan je dobio novog koncesionara, koji će, kako je tvrdio za neke medije, otok otvoriti javnosti. I doista, javnost može svjedočiti u kakvom je stanju ovaj prekrasan otok šibenskog arhilepaga.
- Boravili smo nekoliko noći na otoku Obonjanu po prvi puta otkada je u privatnom vlasništvu, sada pod koncesijskom ugovoru do 2058. godine. Čim smo sišli s broda, primjetili smo da otok nije čist, a nakon toga je uslijedio još veći šok - otok se ne održava, ne čisti, naišli smo na nekoliko divljih odlagališta otpada na zapadnoj/sjevorozapadnoj strani otoka (raspadnuta vozila, pobacan inventar iz resorta, smeće, itd.) - kaže zgrožena čitateljica.
- Na jugozapadnoj strani na plaži/stijenama veliki komadi žica koji ili vire iz stijena ili ih je mora nanijelo, na šetnicama po cijelom otoku su potrgane lampe, poluotvoreni šahtovi - opisuje prizore nemara.
"Kakav otok i vodstvo, takvi i gosti"
- Tu su drvene podne površine u baru na istočnoj strani otoka, koje su također u raspadnutom stanju te su opasne za ljude, a smeća i čikova po plaži ima gdje god se okreneš (kakav otok i vodstvo, takvi i gosti!) - opisuje čitateljica viđeno.
Kaže i da su sve navedeno fotografirali usput, u šetnji, u odlasku na plažu...
- Da smo htjeli detaljno sve slikati i snimiti, ni 4 dana ni noći nam ne bi bile dovoljne da sve dokumentiramo. A usluga - to je tek priča za sebe!
Priroda je i dalje prekrasna ali je zbog opisanog stanja ugrožena. Briga o okolišu i zaštita pomorskog dobra je dužnost svakog građanina, a osobito onih koji pomorsko dobro gospodarski iskorištavaju te zarađuju na njemu, temeljem ugovora o koncesiji.
Radi navedenog iskreno se nadamo da će se otok početi adekvatno održavati kako bi dalje mogli uživati u njegovim prirodnim ljepotama - zaključila je razočarano posjetiteljica nekad Otoka mladosti i ljepote, a danas... tek ovog s fotografija.
Jurica Gašpar