FOTO Što skriva podzemni svijet Hvara?
HVAR - Planinarsko društvo Hvar završilo je provedbu projekta Jame i špilje Hvara sufinanciranog od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Grada Hvara kojim su uklonili otpad otpad iz 6 speleoloških objekata na otoku Hvaru, ali i upoznali lokalno stanovništvo o važnosti i raznolikosti podzemnog svijeta te potrebi njegovog očuvanja.
Kroz nekoliko akcija u kojima su sudjelovali speleolozi i volonteri prikupljeno je nešto manje od 200 vreća otpada, ili približno jedna tona. Navedena brojka nije iznenađujuća jer su se jame prije organiziranja komunalnih društava i prikupljanja otpada, koristile kao mjesta za odlaganje otpada. U registru divljih deponija službeno je bila zavedena jama Podarjuša i Bunar na Dolac u gradu Hvaru, ali komunikacijom s lokalnim stanovništvom saznali su da postoji veći broj jama koje su relativno nepoznate, a koristile su se kao divlji deponiji.
Posljedice bacanja otpada u jame
- Od svih objekata koje smo obišli najviše otpada našli smo u jami Podarjuša u mjestu Zastražišće, odakle smo izvukli 100 vreća otpada, nakupljanog godinama. Razlog velike količine otpada tumačimo njenom lokacijom, u središtu mjesta i lakom dostupnošću (blizina puteva i maslinika). Jama je sada očišćena, sanirana, te ćemo pratiti situaciju. Pričali smo s lokalnim stanovništvom, ukazali na posljedice kojeg ima bacanje otpada u jame te se nadamo da se praksa neće nastaviti - kazala je Mira Ćurin, predsjednica PD Hvar
Osim samih akcija čišćenja organizirali su i predavanja na temu speleologije za lokalnu zajednicu u Jelsi i Hvaru. Tonći Rađa, predavač, speleolog i poznavatelj podzemnog živog svijeta kroz razgovor je publiku uveo u tajni svijet krških jama. Također, educirao je građane kako onečišćene jame i špilje zapravo djeluju kao zagađivač! Voda koja protječe krškim podzemljem zagađuje se protjecanjem preko otpada u jamama, te podzemnim kanalima dolazi do izvora i onečišćuje ga. Bacanjem otpada u jame i špilje, ne samo da se ugrožava jedinstven životinjski svijet, već se zagađuju izvori pitke vode, što neposredno negativno utječe na ljudsko zdravlje.
- U našim aktivnostima uvijek nastojimo uključiti mlade tako smo i jednu aktivnost ovog projekta održali u OŠ Hvar. Geolog, speleolog i pročelnik HGSS stanice Split, Branimir Jukić održao je edukativno predavanje o krškom podzemlju i važnosti njegovog očuvanja za sedme razrede osnovne škole. Posebno nas veseli suradnja s OŠ Hvar i educiranje mladih o prirodnom bogatstvu koje nas okružuje te način na koji svatko od nas može doprinijeti njegovom očuvanju.
Podzemni svijet Hvara provedbom ovog projekta je sigurno čišći, a u razgovoru s lokalnim stanovništvom saznali smo za još nekoliko jama u koje se prije bacao otpad te ćemo nastojati u suradnji s speleolozima i volonterima očistiti i njih. Ovim putem zahvalila bih volonterima, partnerima i suradnicima na projektu, Grad Hvar, Općina Jelsa, komunalna društva koji su preuzeli otpad, PD Profunda i SD Špiljar, te JU More i krš na stručnom savjetovanju - ispričala je Ćurin.
D.G.