FOTO/VIDEO Pogledajte kako je izgledao Trogir prije 355 godina
TROGIR - Umirovljenik Stipan Ujdur vitez je i templar iz Opuzena, koji ima zanimljiv hobi - oživljava povijest kroz 3D animacije. Njegove radove putem Geogle Earth-a prati cijeli svijet, a na Morskom HR objavili smo ih do sad vjerojatno sve. Na red je došao i Trogir iz Mletačkog doba, točnije iz 1668. godine.
Grad je imao veliki problem s uskim ulicama i slabim protokom zraka, pa je bila zabranjena trgovina živom stokom u Gradu od straha od zaraznih bolesti. Za informaciju, kada je Napolenova vojska ušla u Grad razorili su sve gradske zidine da brže crkulira zrak, bojali su se zaraznih bolesti.
Na teškoće s trogirskim sjevernim kanalom , osvrnuo se 1590. godine i Giovanni Battista Michieli, dotadašnji gradski knez, navodeći slikovito kako je nekada onamo mogla proći lađa, brod, bilo koje širine, a u njegovo doba tek gondola.
Gradnja katedrale počela je 1213. godine na temeljima ranokršćanske katedrale koju su uništili Saraceni 1123. god.
Gradnja je završila 1589. god. dovršetkom zadnjeg kata zvonika u stilu manirizma arhitekta Trifuna Bokaniča (1575. – 1609.), za čiju je gradnju trebalo skoro dva stoljeća
Zvonik je jedan od najzanimljivijih primjera rasta arhitektonskoga spomenika kroz vrijeme u Europi koji djeluje kao presjek svih stilova što su se u Dalmaciji javljali od romanike do manirizma.
Trg je mjesto za ples i svirku; jedino je na trgu i kod crkve sv. Dominika prema naredbi kneza Alvisea Barbara iz 1586. godine dopušteno svirati gajde (mišnice) - diple s mijehom. Kotarski namjesnik Henrik Reha 1822. godine piše da se i u Trogiru igralo kolo (cerichiata), koje drugačije opisuje od plesa zvanog scoči gori; izvještava također da se izvodi igra - ratnički ples zvan moreška. U XIX. i XX. stoljeću na trgu se plesala kvadrilja (trogirska četvorka); limena glazba u loži je svirala promenadne koncerte.
Ttrg je mjesto na kojem se prodaje i kupuje, gdje je prodavačicama, prema Statutu, zabranjeno presti i češljati vunu. Trg je mjesto i za raznovrsne igre, to je mjesto u gradu gdje je muškarcima dopušteno kartati; na drugim mjestima u gradu i predgrađu kažnjivo je igrati za novac i zaloge.
Na trgu je postojao još jedan mali trijem - loža. Kao i ostale dalmatinske lože, i ta je trogirska polifunkcionalno zdanje, ponajprije sudnica. Presude su se donosile prema odredbama Statuta. Iako je srednjovjekovni Statut i dalje na snazi, u doba mletačke vlasti općenito je presudna bila kneževa prosudba, arbitrium, koja je trebala slijediti opću liniju venecijanske politike. Suci trogirski plemići često nisu bili uvažavani, pa se njihova uloga, unatoč protestima, svela na savjetodavnu. Knez je u nekim važnim slučajevima, poput obračuna s razbojništvom, imao neograničene ovlasti, koje je primjenjivao bez odgode.
Južna gradska vrata, takozvana Morska vrata (Porta Marina) podignuta su 1593. godine, monumentalnih su razmjera i reprezentativnog izgleda. Vrata su se večer nakon trećeg zvona zatvarala tek ujutro bi se otvarala.
Riva je služila za promet ljudi, tereta i stoke, bila je najprometniji dio grada. Na Rivi su se odvijali i ceremonijali dočeki visokih gostiju. Tako i apostolski vizitator Michael Priuli opisuje kako je 3. travnja 1603. godine bio svečano dočekan na trogirskoj obali: zvonila su zvona, bili su nazočni knez, kamerlengo, gradski suci, sav kler, biskup odjeven u svečano ruho; orili su se, piše, pobožni napjevi hvaleći ime Božje.
Kaštel Kamerlengo je sagrađen nakon 1420. godine kada Mletačka Republika osvaja Trogir.
Točnije tvrđava izgrađena 1437, služila je za smještaj mletačke vojske i obranu morskog kanala te prilaza luci.
Lanci(Verige) spriječavale su pristup neprijateljskim brodovima.1378. Pred kulom se odigrala pomorska bitka između Venecije i Genove. Potopljene galije bile su pune građevinskog materijala. Od galija su Trogirani napravili niz umjetnih grebena, koje su spriječavale ulaz u luku.
A kako je izgledao Trogir prije 350 godina, pogledajte u videu.
I.B.
PROČITAJTE JOŠ: