Gotovo polovica Hrvata htjela bi raditi u javnom sektoru - ovo su razlozi!
Jedna je poznata domaća agencija provela istraživanje kojim je potvrđeno da u današnje vrijeme ogroman broj ljudi javni sektor vidi kao svoju budućnost.
Je li to problematično samo po sebi, pitanje je i tema za neke druge prilike. Ono što je bitno je da čak 44% Hrvata jvani sektro smatra poželjnijim od privatnog. Kad bi dakle imali priliku birati, čak 44% zaposlenika u Hrvatskoj bi radili u javnom sektoru, s tim da je to češći izbor žena nego muškaraca. U privatnom sektoru bi radilo 29% ispitanih, dok je za njih 27% jednako primamljivo raditi u oba sektora.
Većina zaposlenih otvorena je osim toga prema promjeni posla, ali samo ako im se ukaže prilika, bez proaktivnog traženja.
Istraživanje je pokazalo da je najbitniji kriterij zadovoljstva poslom plaća (97% ispitanih), dok su na drugom mjestu međuljudski odnosi (96%), a potom odnos s nadređenim (95%) te balans između privatnog i poslovnog života (94%).
Plaćama zadovoljni policajci, vatrogasci, građevinari i ugostitelji
Među važne elemente ispitanici su stavili i sigurnost zaposlenja, bonuse, dane godišnjeg odmora, a zanimljivo je da im je najmanje važan faktor mogućnost rada od kuće. No, koliko god im je on najmanje važan generalno, toliko su zaposlenici na trenutnim radnim mjestima upravo tim segmentom najmanje zadovoljni (33%). Među segmentima s kojima su ispitanici najmanje zadovoljni na svom trenutnom poslu još su mogućnost napredovanja (39%), mogućnost dodatne edukacije i usavršavanja (43%) te zadovoljstvo plaćama (45%).
Među onima koji rade u javnom sektoru najnezadovoljniji plaćama su u tvrtkama u vlasništvu grada ili županija, dok su najzadovoljniji zaposleni u policiji, vojsci i vatrogastvu. Što se pak tiče privatnog sektora s plaćama su najzadovoljniji u građevini i ugostiteljstvu, dok su najnezadovoljniji u ostalim uslužnim djelatnostima. Od svega, ispitanici su na svojim poslovima trenutno najviše zadovoljni ugovorom na neodređeno radno vrijeme, slobodnim vikendima te kriterijem sigurnosti zaposlenja. Zanimljivo je i da se po pitanju zadovoljstva prema istraživanju uočavaju razlike između privatnog i javnog sektora. Usporedbom zaposlenika u javnom i privatnom sektoru vidljivo je da su zaposlenici u javnom sektoru zadovoljniji slobodnim vikendima, sigurnosti zaposlenja, brojem dana godišnjeg odmora dok su zaposlenici u privatnom sektoru zadovoljniji mogućnošću napredovanja, dobrim međuljudskim odnosima, mogućnošću rada od kuće i kliznim radnim vremenom.
J.T.