Građani koji su se žalili na razvaljenu lučicu Jadranovo organiziraju potpis peticije i kažu: "Oštro osuđujemo uništavanje postojećih tradicionalnih objekata!"
Dva puta smo već pisali o drami u ovoj lučici blizu Crikvenice. Građani poručuju kako nemaju ništa protiv obnove, ali kako ih nitko ništa nije pitao niti im predstavio projekt te kako su zgroženi uništavanjem postojećih objekata.
Građani su napisali otvoreno pismo jer kažu da je to jedini način komunikacije s nadležnima.
- U Jadranovu je u tijeku projekt izgradnje novog obalnog zida, šetnice kao i 40-tak novih komunalnih vezova za barke u uvali Zamlat (u projektu nazvano „luka Jadranovo“). Mještani Jadranova pozdravljaju nove investicije i napore da se obala unaprijedi i uredi. Međutim, građanima Jadranova projekt nije predstavljen u javnoj raspravi/savjetovanju, pa tako nije omogućeno osnovno pravo građana da se očituju o planovima u njihovom mjestu. Naime, mještani su zgroženi te oštro osuđuju uništavanje postojećih tradicionalnih objekata i objekata od opće koristi, konkretno spusta/fuzaljke za barke i vježbališta na otvorenom. Nadalje, postoji veliko negodovanje zbog manipuliranja izvorom slatke vode i bojazan od budućih poplava - pišu u svom priopćenju.
"Grad Crikvenica nas je izigrao, ŽLU nije iskomunicirala"
- Inicijalan projekt za uređenje obale u uvalama Grabrove i Zamlata predviđao je uređenje plaže i izgradnju novog trga. Prva faza projekta u Grabrovoj je realizirana, a ona u Zamlatu odgođena radi nedostatka financijskih sredstava. Taj projekt Grada Crikvenice bio je predstavljen u Jadranovu. Tada se na izričito zahtijevanje mještana sačuvala stara dizalica za barke iz Grabrove kao i spust/fuzaljka i vježbalište. Grad Crikvenica je tada dao obećanje da će se ovi objekti ostati sačuvani.
U međuvremenu, je očigledno došlo do promjene projekta pa se umjesto plaže odlučilo graditi vezove, stoga je projekt prešao u nadležnost Županijske lučke uprave Crikvenica. Ovaj novi projekt s izgradnjom vezova je lučka uprava Crikvenice propustila prezentirati mještanima Jadranova i u potpunosti su zanemareni tadašnji zahtjevi mještana, a Grad Crikvenica zaboravio na obećanje - nastavljaju građani.
Podsjetimo ŽLU Crikvenica u dopisu nam je prije nekoliko dana napisala: "smatramo da je sva pitanja vezana uz predstavljanje projekta, načina uređenja obalnog zida i pripadajućeg platoa (istezalište, vježbalište i sl.) te pitanja vezana uz dokumentaciju koja prethodi izdavanju pravomoćne građevinske dozvole potrebno uputiti Gradu Crikvenici".
Dakle, događa li se ovdje nekakav "ping pong" i tko je zakazao u komunikaciji?
Strah od poplava i obrana tradicije
- Izrazitu zabrinutost mještanima predstavlja manipulacija toka izvora slatke vode u Zamlatu. Poučeni posljedicama zatrpavanja i preusmjeravanja podzemnih voda u uvali Grabrova, gdje kod svake kiše dolazi do velikih poplava u cijeloj uvali, strahuje se da će i u Zamlatu kod oborina dolaziti do poplava.
A svi smo vidjeli što se dogodilo u mjestima u kojima su prirodni tokovi vode gradnjom i manipulacijom terena poremećeni i/ili blokirani (kao npr. ovog ljeta u Podgori). Zato se potežu i sljedeća pitanja: koji su stručnjaci za podzemne vode konzultirani kod izrade ovog projekta? Je li elaborat za zaštitu prirode uzeo i te potencijalne probleme u obzir?
Tko će odgovarati ako kod svake malo jače kiše ne samo cijela Grabrova već i Zamlat budu poplavljeni i neprohodni? Tko će nadoknaditi štetu mještanima kad im poplave garaže i kuće? Nama mještanima je važno da Jadranovo i dalje sadrži obilježja naših predaka, novije objekte koji pridonose raznolikosti sadržaja i da se ne zatrpava izvor. Ovi zahtjevi se trebaju uzeti u obzir pri realizaciji projekta u našem mjestu - završavaju u otvorenom pismu građani Jadranova te pozivaju na potpisivanje online peticije koja za cilj ima da postojeći projekt bude modificiran, da se vrati spust za barke i vježbalište, a izvor ostavi u svom prirodnom toku, te obrani okoliš i tradicija.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ: