Gradinsko naselje Monkodonja i grobni tumuli na Mušegu

ROVINJ - Gradinsko naselje Monkodonja smješteno je oko 5 kilometara od Rovinja, a na obližnjem brdu nalaze se grobni tumuli na Mušegu gdje je u grupama bila pokopana elita naselja.

Gradinsko naselje Monkodonja smješteno je oko 5 km od Rovinja a otkriveno je 1953. kada su izvršena i prva iskapanja. Od 1997. godine nastavljena su opsežna istraživanja i djelomična rekonstrukcija arhitekture.

Naselje, opasano jakim suhozidnim bedemima, smjestilo se na zaravnatom vrhu i širokim terasama što su nastali vađenjem kamenih blokova koji su služili za gradnju. Bilo je naseljeno u razdoblju između 2000. do 1200. godine pr.n.e.

Na brdu 1,5 km od Monkodonje nalaze se grobni tumuli na Mušegu gdje je u grupama bila pokopana elita naselja. Grobni spomenici poput humaka, s različito građenim detaljima, promjera 11 i više metara, slagani su velikim kamenim blokovima.

Foto: Arheološki muzej Istre / Facebook

Niski stožasti spomenici bili su izdaleka vidljivi u krajoliku. U sredini svakog tumula nalazi se kamena škrinja građena pažljivo klesanim i složenim pločama.

Njihove su poklopne ploče razbili pljačkaši grobova. Ostavljeni su ostaci priloženih perli od jantara i fajanse, kao i dijelovi brončanog nakita. Koštani ostaci više pokojnika položeni su u grob nepotpuni, nakon raspadanja tkiva.

Očito su tijela pokojnika, prije posljednjeg odmora u grobnom tumulu, bila izložena na nekom drugom mjestu gdje su se raspala. Pažljivo istraživanje gomile, kamen po kamen, dovela je do saznanja da se uvijek na sredini tumula nalazi kamena grobna škrinja za polaganje kosti umrlih.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

KAŽUN Suhozidom građeno kameno zdanje, jedno je od istarskih specifičnosti
Kažuni su tradicionalno služili kao sklonište za ratare i pastire na udaljenijim poljima, ali i za odlaganje alata. Područje s najvećom koncentracijom kažuna u Istri je Vodnjanština. Kažuni, jednosobna, suhozidom zidana kamena zdanja većinom kružna tlocrta, specifičnost je Istre. Najbrojniji su u j…