Gradonačelnik Paga primio prestižnu oznaku Hrvatski otočni proizvod
Za sve je zaslužan Benediktinski samostan Sv. Margarite, tj. njegovi tradicionalni proizvodi.
A evo i tih posebnih paških proizvoda. Redom to su:
Paški baškotin, autentični biskvit s jedinstvenim okusom i dugom tradicijom, Koludrašku štriku, ručno rađenu slasticu koja oduševljava kvalitetom i unikatnošću, Paške rafajole, delicije od prhkog tijesta s nadjevom od oraha, potom Kolacić, mekano pecivo s aromom anisa, omiljeno među otočanima i posjetiteljima, Pašku čipku, vrhunsku rukotvorinu koja je simbol umjetničkog izraza i tradicije grada Paga.
Ova priznanja koja se dodjeljuju na razdoblje od pet godina, dodatno naglašavaju važnost očuvanja izvornih otočkih proizvoda, njihov značaj za kulturnu i turističku promociju grada Paga te ističu iznimnu kvalitetu i autentičnost proizvoda samostana Sv. Margarite, koji kroz generacije čuva bogatu kulturnu i gastronomsku baštinu.
- Iznimno sam ponosan na trud i predanost časnih sestara koje kroz svoje proizvode osim što objedinjuju autentičnost i vrhunsku kvalitetu, prenose stoljetnu tradiciju te doprinose prepoznatljivosti našeg grada. Grad Pag sada s ponosom nosi titulu s rekordnim brojemž ovih prestižnih oznaka, potvrđujući svoju poziciju kao središta kulturne, tradicijske i gastronomske izvrsnosti. Ovaj povijesni trenutak dodatno potvrđuje bogatstvo otočke baštine i važnost lokalnih proizvođača u očuvanju izvornosti i kvalitete - izjavio je Ante Fabijanić, gradonačelnik Grada Paga.
Nagrađena i solana
Uz Benediktinski samostan, Paška solana, jedan od najstarijih i najvažnijih proizvođača soli u regiji, također je dobila oznaku HOP za Liniju proizvoda paške soli, prepoznatu po vrhunskoj kvaliteti i neizostavnu u domaćinstvima diljem Hrvatske. Oznaku HOP dobila je i SŠ Bartula Kašića i Učenička zadruga Slani škoj za knjižicu tradicionalnih recepata „Ca, ča što se nekad kuhalo na našem otoku”, projekt „Pag na meniju” te ukrasne svijeće s mlijekom paške ovce.
J.T.