Gusta morska voda Sjevernog Jadrana ključna je za ravnotežu cijelog ekosustava - evo i zašto!

Gusta morska voda, koja nastaje u sjevernom Jadranu tijekom jakih bura, igra ključnu ulogu u prijenosu kisika u duboke slojeve mora, održavajući ravnotežu Jadrana.

Pod vodstvom dr. sc. Petre Pranić iz Laboratorija za fiziku mora Instituta za oceanografijui ribarstvo, nedavno je objavljena znanstvena studija o dinamici guste vode u Jadranskome moru. Istraživači su koristili napredne numeričke modele visoke razlučivosti, kao što je model Adriatic Sea and Coast (AdriSC), kako bi što preciznije simulirali i proučili stvaranje, širenje i nakupljanje guste morske vode u Jadranu s obzirom na njegovu složenu geomorfologiju.

Iako je već ranije bila poznata važnost bure u stvaranju guste vode u plićem sjevernom Jadranu, analiza rezultata numeričkog modela tijekom trideset godina (1987.-2017.) pokazala je da se čak trećina guste vode formira u Kvarnerskom zaljevu, koji je dublji i topliji od ostatka sjevernog Jadrana. Nakon formiranja, gusta voda sa sjevera postupno se širi južnije, opskrbljujući dna jadranskih kotlina između veljače i svibnja.

Istraživanje je pokazalo da se pridneni slojevi sjevernog Jadrana obnavljaju novom gustom vodom svake godine, dok taj proces u Jabučkoj kotlini traje oko tri godine, a u Južnojadranskoj kotlini čak deset godina. Također je naglašeno da su širenje i nakupljanje sjevernojadranske guste vode pojačani tijekom razdoblja povećanog saliniteta u Jadranu, što je rezultat izmjene voda između Jadranskog i Jonskog mora.

Rad je objavljen u prestižnom časopisu Journal of Geophysical Research: Oceans i nastao je u suradnji s kolegama s Institut Ruđer Bošković. Istraživanje objavljeno u ovom radu provedeno je i u okviru istraživačkog projekta #KLIMADRIA.

J.T.