Heroji na djelu - Zbog brze intervencije i prisebnosti djelatnika Zračne luke Pula, a potom i Hitne pomoći, spašen ljudski život
Heroji na djelu, slobodno se ovim epitetom može započeti priča o događaju koji se zbio u subotu u pulskoj zračnoj luci gdje je zahvaljujući brzoj intervenciji i prisebnosti djelatnika Zračne luke Pula, a potom i Hitne medicinske pomoći, spašen ljudski život.
Naime, u subotu u poslijepodnevnim satima u Zračnoj luci Pula dogodio se slučaj koji je srećom imao sretan ishod i to zahvaljujući pravovremenoj reakciji.
Oko 19 sati jedan od putnika, belgijski državljanin doživio je srčani zastoj. U tom trenutku, muškarcu su u pomoć pristigli djelatnici Zračne luke Pula koji su krenuli s oživljavanjem pomoću automatskog vanjskog defibrilatora koji se nalazi u Zračnoj luci u Puli, jednom od dva koji su nabavljeni prije nešto više od pet godina, a koji je sada i dokazao svoju potrebu te srećom spasio ljudski život, piše IstraIN.
- Naime, 15. srpnja stigao nam je poziv u kojem je rečeno da se na pulskom aerodromu srušio čovjek, 57-godišnji turist iz Belgije. Poziv je zaprimio naš dispečerski centar te su djelatnici odmah krenuli s davanjem uputa, nakon što su im djelatnici aerodroma i očevici potvrdili da pacijent ne diše, da nema pulsa, odnosno da je došlo do srčanog zastoja, prema uputama, prisutni započinju s oživljavanjem pritiscima na prsni koš. - opisuje v.d. ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, doktorica Tatjana Čemerikić.
Zračna luka Pula u svojim prostorima ima automatski vanjski defibrilator kojeg su djelatnici odmah donijeli do pacijenta te se na licu mjesta našao i jedan paramedik koji je pomagao da se uređaj primjeni na pacijenta koji se srušio.
- Uređaj je prepoznao malignu aritmiju te isporučio elektrošok te su prisutni uspješno oživljavali muškarca do dolaska hitne, odnosno elektrošok je isporučen tri puta - kaže Čemerikić.
- Tim hitne medicinske službe do Zračne luke je stigao u rekordnom roku – u samo 10 minuta te su odmah nastavili s naprednim postupcima oživljavanja, odnosno prikopčali su naš defibrilator te uključili uređaj za vanjsku masažu srca, a nakon četiri isporučena elektrošoka zaista se dogodilo čudo: pacijent se probudio, otvorio je oči, počeo disati i komunicirati - kaže za IstruIN s osmijehom na licu doktorica Čemerikić.
- Nakon 20 minuta oživljavanja to je zaista bio jedan prekrasan trenutak te su tada svi u aerodromskoj zgradi zastali i s velikim aplauzom ispratili tim hitne medicinske službe, ali i laike, djelatnike aerodroma i paramedika, koji su pomogli da oživljavanje bude uspješno.
Pacijent je prevezen u OB Pula, obrađen i koliko ima saznanja, pušten je kući.
Dakle, ovo je zaista jedna prekrasna priča gdje prvo vidite čovjeka koji leži na podu bez svijesti i ne diše, a nakon 20 minuta on prodiše te normalno komunicira, gleda, diše i to je zaista nešto što je našim djelatnicima, ali i svima prisutnima, dalo vjetar u leđa i donijelo pozitivno raspoloženje.
- Ono što želim naglasiti jest važnost laičkog oživljavanja do dolaska hitne medicinske službe i ispravna upotreba automatskog vanjskog defibrilatora jer znamo iz iskustva i iz statistike da ako se rano primjeni taj uređaj tijekom oživljavanja, to povećava šansu da će se pacijent spasiti za 90%.
To je stvarno nešto na čemu želimo raditi i želimo čim više laika educirati da kada prepoznaju srčani zastoj, da reagiraju s osnovnim postupcima oživljavanja, a ako imaju spomenuti uređaj na raspolaganju da ga iskoriste u tom procesu jer je velika vjerojatnost da će time povećati uspješnost oživljavanja.
Stoga moram naglasiti da su nam ovakve priče jako bitne jer se pokazalo da naše produžene ruke na terenu, a to su laici koji znaju i hoće nešto učiniti, zaista mogu pomoći da spasimo čovjeka'' kazala je doktorica Čemerikić dodavši da u Istri imamo stotinjak automatskih vanjskih defibrilatora koji se godišnje koriste četiri do pet puta.
Ako se ne krene s oživljavanjem, svakom minutom 10 do 12% smanjuje sa šansa za ponovno pokretanje srca!
U nekim lokalnim zajednicama uređaji nisu baš dostupni pa želimo raditi na tome da osvijestimo važnost postojanja ovih uređaja na svim punktovima gdje se ljudi kreću i gdje nastaju veće gužve upravo zbog ovakvih situacija.
Još moram naglasiti da naš edukacijski centar svake godine educira laike te ih godišnje obuku prođe oko 200, a nadamo se da će ih u budućnosti biti još i više kako bi bez straha mogli pomoći čovjeku kada je to potrebno, a sve s ciljem kako bi imali bolje i sigurnije društvo - zaključila je za IstraIN, v.d. ravnateljice Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, doktorica Tatjana Čemerikić.
Pročelnica za zdravstvo Istarske županije i bivša ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, doktorica Gordana Antić nije skrivala ponos ovakvim raspletom događaja koji je mogao završiti tragičnije da u Zračnoj luci nije bilo vanjskog defibrilatora.
U idealnim uvjetima do Zračne luke, HMP može stići za 10 minuta, što bi u ovom slučaju značilo da se nije pristupilo oživljavanju, muškarcu ne bi bilo spasa.
Vanjska masaža srca ‘kupuje’ vrijeme za tri do četiri puta, odnosno vanjski defibrilator daje struju koja ponovno pokreće srce što je bio i ovdje slučaj’’ rekla nam je doktorica Gordana Antić.
Kako doznajemo, pacijent je četiri tri dana hospitalizacije, danas otpušten iz OB Pule i kao zdrava osoba vraća se kući u Belgiju.
Ovo je jedan primjer kakve bi mogli imati i više na području naše županije, pokazala se važnost vanjskih defibrilatora, a da bi prisutni odmah započeli s oživljavanjem.
Naš cilj je da educiramo što više laika, odnosno više od 200 godišnje, a to ćemo činiti i zahvaljujući i novim planiranim projektima koji će uskoro biti i predstavljeni - zaključila je doktorica Gordana Antić za IstruIN.
I.B.