HRVATSKA NAJAVILA KUPNJU KORVETA Nabavljamo li od Turske upravo ovakvu, koju je prije rata naručila Ukrajina?

Ministar obrane Ivan Anušić je na nedavnoj primopredaji obalno-ophodnog broda Umag najavio nabavu korveta za Hrvatsku ratnu mornaricu.

Upravo smo započeli proces nabave višenamjenskog broda tipa korvete. I taj ćemo projekt modernizacije uskoro predstaviti javnosti i očekujemo da će Hrvatska ratna mornarica ubrzo biti opremljena višenamjenskim brodom tipa korveta – rekao je Anušić, o čemu je pisao Morski HR.

Prema ovotjednom pisanju specijaliziranih turskih portala, Hrvatska ozbiljno pregovara o kupnji turskih korveta Ada. Drugi izvori navode i kako su tim povodom u Hrvatskoj nedavno bili i predstavnici tvrtke STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik), koja proizvodi ove korvete, piše Večernji list.

Kalkulira se s brojem od dvije do tri korvete, a na specijaliziranim forumima spominje se da se u pregovorima s Turskom ide i na bržu opciju – uzimanje barem jednog broda u visokom stupnju gotovosti koji bi onda modificirali i opremili prema hrvatskim zahtjevima. Time bi korveta uistinu mogla vrlo brzo stići u Hrvatsku ratnu mornaricu.

Iako Hrvatska odavno planira nabaviti korvete te se spominjala njihova moguća gradnja u hrvatskim brodogradilištima, sve je izglednije da će se one u konačnici kupiti od iskusnijih brodograditelja. Hrvatska pregovara u s drugim dobavljačima iz Europe, no izgleda da je Turska Ada jedna od najozbiljnijih opcija, piše Večernji.

Da se nešto ozbiljnije događa, pokazao je i boravak turskog ratnog broda TCG Burgazada početkom studenog u Hrvatskoj. Riječ je upravo o preglednom primjerku korvete Ada, koji je turskoj mornarici isporučen 2018. godine. Tada su vrh vojske i odgovorni u MORH-u obišli brod i upoznali se s njegovim karakteristikama.

Foto: HRM/ M. Siriščević

Ministar Anušić sastao se 21. siječnja i s turskom veleposlanicom u prostorijama MORH-a, no u objavi na stranici ministarstva nisu konkretizirane teme tog razgovora.

Ada je o višenamjenski brod s protupodmorničkim, protupovršinskim i protuzračnim sposobnostima koji je potpuno u skladu s hrvatskim zahtjevima za svoju mornaricu. Dužine je 99,56 m, širine 14,40 m, gaza 3,89 m, istisnine 2400 t, a maksimalna mu je brzina 29 čvorova. Brod ima 120 članova posade te veliku autonomiju plovidbe, do 6500 km.

Prilikom potpisivanja ugovora bilo je planirano da se brod s djelomičnom opremom do kraja 2022. godine otegli u Ukrajinu gdje je, u domaćim brodogradilištima, tijekom 2023. godine korveta trebala biti opremljena potrebnom opremom i naoružanjem te bi započela državna ispitivanja. Međutim, zbog invazije Rusije na Ukrajinu, to nije bilo moguće te je brod zgotovljen u Turskoj od sredine 2024. na testiranju u Mramornom moru, piše Večernji.

O kakvom se brodu radi, pogledajte u ovim videima.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Anušić nakon ophodnih brodova najavio: “Započeli smo proces nabave korvete!” - Zapovjednik HRM-a: “Prvu bi trebali dobiti najranije 2029. godine”
Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić jučer je tijekom primopredaje drugog od pet dogovorenih obalno-ophodnih brodova, prvi put službeno najavio ozbiljnije ulaganje u Hrvatsku ratnu mornaricu. - Ovaj brod je samo prvi iz serije koji ćemo isporučiti Hrvatskoj ratnoj mornarici. Ovo je tek početak modernizacije Hrvatske ratne mornarice.
VIDEO Ovo je novi brod Hrvatske ratne mornarice! U Splitu je izvršena svečana primopredaja OOB-32 “Umag”
Obalni ophodni brod tek je početak modernizacije HRM-a Hrvatska jača pomorske kapacitete – prioritet ministra obrane bio je upravo deblokada projekta opremanja Obalne straže Svečana primopredaja i imenovanje novog obalnog ophodnog broda OOB-32 Umag održani su danas, 17. siječnja 2025. godine, u vojarni “Admiral flote Sveto Letica-Barba” u Splitu.
TREBAJU LI HRVATSKOJ PODMORNICE? Prije 29 godina Hrvatska je porinula najsavršeniji ratni stroj u svojoj povijesti
Današnji dan, ali 1996. godine ostao je zabilježen kao datum kad je hrvatska uspješno napravila najsavršeniji ratni stroj u svojoj povijesti, a to je podmornica P-01 Velebit. Nažalost, 2005. godine povučena je iz službe te od tad stoji na “coketima” u Vojarni Lora kao jedan od eksponata i podsjetnik na