HRVATSKA UPUTILA NOTU - Morski HR tražio od Crnogoraca da nas puste do "Jadrana", evo što su nam odgovorili

Republika Hrvatska je jučer napokon uputila prosvjed Crnoj Gori zbog obilježavanja devedeset godina školskog broda Jadran, jedrenjaka koji Hrvatska tek navodno i prigodno pokušava vratiti od 1991. Ekipa portala Morskog HR uputila se nedavno u Crnu Goru, pa smo prethodno, planirajući put i željene reportaže, uputili tamošnjem Ministarstvu obrane upit za posjet i snimanje reportaže o školskom brodu Jadran koji je ukraden iz Splita i već desetljećima u toj zemlji. Brod je u tom trenutku bio privezan u luci Bar.

Nastojali smo zapravo tri desetljeća poslije posjetiti ovaj brod i napraviti afirmativnu reportažu u kojoj bi snimili brod nakon obnove i možda razgovarali s ljudima koji brinu i plove na njemu. Zanimalo nas je kako danas doživljavaju boravak i plovidbu Jadranom i što on znači za Crnogorce?

Crnogorsko ministarstvo zabrinuto za sigurnost novinara Morskog HR, ali i da kadar bude reprezentativan

Bili smo strpljivi, ali smo se i načekali za odgovor, koji nažalost, nije bio povoljan po nas:

-  Što se tiče posjete školskom brodu “Jadran”, afirmativne reportaže i razgovora sa posadom broda, nažalost, nijesmo u mogućnosti da izađemo u susret. Naime, na brodu se trenutno izvode radovi na snasti broda, tako da nije bezbjedno praviti reportažu. Svakako će nam biti zadovoljstvo, kad se završe radovi na snasti broda, da Vas pozovemo u cilju afirmativne prezentacije jedrenjaka Mornarice Vojske Crne Gore - odgovorili su nam iz crnogorskog Ministarstva obrane.

Ipak, nismo se dali smesti i pitali "bi li bilo moguće snimiti brod onda s rive barem dok traju radovi i razgovarati s nekim ispred broda? Ne moramo ulaziti u brod dok traju radovi, važno nam je da snimimo priču, pa da kadar broda onda bude iza sugovornika.

No Crnogorci su se toliko bojali za našu sigurnost, da nam nisu dozvolili ni blizu:

- Nažalost, u ovom trenutku nije moguće zbog više aspekata napraviti reportažu i snimanje bilo kojeg segmenta na brodu, oko broda i sa kopna, jer kako smo već naveli, u toku su radovi na snasti broda, tačnije njihova demontaža, te osim što nije bezbjedno, brod nije u ovakvom stanju reprezentativan da bi se našao kao takav u bilo kojem segmentu kadra. Hvala Vam na razumijevanju. Biće nam zadovoljstvo kada se završe radovi na snasti broda, da Vas pozovemo i napravite priču u cilju afirmativne prezentacije jedrenjaka Mornarice Vojske Crne Gore - odgovorili su nam.

Naravno, nikad nas nakon toga nisu pozvali, pa priču nismo ni napravili.

Fotografije koje gledate u tekstu, ekipa Morskog HR snimila je ranije, kad smo se prokrijumčarili u brodogradilište Bijela u Herceg Novom, kako bi ga pokušali snimiti. Dalje nam nisu dali, ali se nismo ni najavili. Da jesmo, vjerojatno ni ovo ne bismo mogli snimiti.

Snimili smo tek nekoliko fotografija, dok nas nije legitimirao policajac, koji nas je uputio na glavnu prometnicu te poručio da "nemamo dozvolu za snimanje" te da produžimo dalje. Nastavili smo dalje glavnom prometnicom.

Ovaj put brod su premjestili u Bar. Nakon najave, bilo kakav pristup i fotografiranje nam nisu bili dozvoljeni.

Obnovili ga lošim drvom, pa se polomio jarbol

Najstariji jedrenjak koji i dalje boravi na crnogorskom primorju imao je potpuni remont još 2017. godine i tada je doslovno rastavljen do golog trupa i detaljno obnovljen.

I sve je više ili manje bilo u redu, dok je bio u Boki kotorskoj. Čim su ga odveli u luku Bar, dogodila se prva havarija. Naime u svibnju prošle godine dok je brod bio na vezu u toj luci Bar, nekako mu se uspio odlomiti glavni križ na prednjem jarbolu broda. Kasnijom analizom, doznalo se da se odlomio jer je bio izgrađen od izrazito lošeg materijala, dakle ugradili su mu drvo koje nije originalno, pa je jarbol pomalo pucao i prije. Srećom u nesreći, nije bilo žrtava.

Nedugo prije našeg nastojanja da posjetimo Bar, dogodila se snažna bura, kad je trup Jadrana udario u jednu od brojnih olupina brodova bivše JNA, te je oštećen.

Pokušali krijumčariti kokain, pa više iz crnogorskih voda nije ni isplovio

Kao da im to nije dosta, sramota koja je Crnogorce snašla dok su plovili ovim brodom u međunarodnim vodama, dovela je do toga da više s njim van svojih voda nisu ni isplovili.

Naime, narko kartel uspješno je ukrcao više desetina kilograma droge u školski brod koji je trebao isploviti prema Turskoj. Dok su se studenti spremali na ukrcaj, stigla je informacija da se na jedrenjaku nalazi velika količina droge, vrijedna pet milijuna eura.

U brod je upala crnogorska vojna policija i prema obavještajnim podacima, koja im je, po informacijama koje je naknadno doznao Morski HR, dojavio NATO tajnim kanalima, jer su osobe koje su drogu htjele prošvercati, bili vojnici. Pošiljka kokaina trebala je biti plaćena heroinom koji bi na isti način bio prokrijumčaren u povratku.

Za šverc kokaina podignuta je i optužnica protiv Dejana Rovčanina, Vojina Stupara, Duška Radenovića, Radomira Osmaića i  Vladimira Račića kojem se sudi u odsustvu jer je kao bjegunac izmakao crnogorskom pravosuđu.

U trenutku pretresa Jadrana, posada je bila na brodu. Međutim, umjesto da su s učenicima krenuli put Istanbula, svi su završili u policijskoj postaji radi davanja izjava više nisu isplovili izvan crnogorskih voda.

Hrvatska uputila oštru notu: "Svojatanje tuđe imovine protivno je uobičajenim uzusima"

Crna Gora je prošlog tjedna nizom događanja obilježava 90. godišnjicu broda, zbog čega je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske u noti izrazilo je kao "najoštriji prosvjed":

"Svojatanje tuđe imovine protivno je uobičajenim uzusima, međunarodnom pravu i europskim vrijednostima za koje se je Crna Gora opredijelila", stoji u priopćenju hrvatskog ministarstva.

Pozvali su Crnogorce da prioritetno pristupe bilateralnom rješavanju sudbine tog broda, „simbola višestoljetne hrvatske pomorske tradicije” te da dotad izbjegava jednostrane aktivnosti koje su suprotne nastojanjima da se u duhu dobrosusjedskih odnosa, načelima poštivanja i međunarodnog prava pronađe trajno rješenje.

Podsjetili su i na Ugovor o pitanjima sukcesije koji daje pravni okvir i obvezuje države nastale raspadom SFRJ da riješe pitanje vojne imovine, pa očekuje da Crna Gora potvrdi vlasništvo Hrvatske nad tim brodom te joj ga preda.

To će pitanje ostati redovita tema svih bilateralnih sastanaka između dviju susjednih država i Hrvatska će nastaviti ustrajati na povratku jedrenjaka" navodi se u priopćenju.

Jurica Gašpar

PROČITAJTE JOŠ:

Školski brod Jadran slavi 89. rođendan - Još jedan pod tuđom zastavom
Školski brod Jadran slavi 89 godina i bilo bi lijepo kada bi 90 rođendan dočekao ponovno pod hrvatskim barjakom. Jedrenjak Jadran nekadašnji ponos čak četiri ratne mornarice država koje su nastajale i gasile se na istočnim obalama Jadranskog mora proslavlja 89. rođendan. Brod je dijelio sudbinu mor…
Školski brod Jadran na današnji dan 1933. krenuo prema Splitu i predan ratnoj mornarici | | Morski HR
Sa stvaranjem prve jugoslavenske države i njezine kraljevske mornarice, javila se potreba za nabavom školskog broda na kome bi se kvalitetno obučavao mornarički kadar. Kako nova država još nije