INA OBJAVILA: Bolje poslujemo u prvih 9 mjeseci ove godine, nego u istom razdoblju lani!
Nakon poboljšanja maloprodajnog i veleprodajnog cjenovnog okruženja, ukupni rezultati INA Grupe u prvih devet mjeseci 2024. poboljšali su se u odnosu na isto razdoblje prošle godine s CCS EBITDA-om bez jednokratnih stavki u iznosu od 344 milijuna eura, što je 5 % više nego u istom razdoblju lani.
U prvih devet mjeseci 2024., EBITDA djelatnosti Istraživanja i proizvodnje nafte i plina bila je niža uslijed niže cijene plina i prirodnog pada proizvodnje te je iznosila 234 milijuna eura. Proizvodnja je bila manja za gotovo pet posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, u skladu s prirodnim padom proizvodnje, zavodnjavanjem i izazovima s performansama ležišta na glavnim plinskim poljima te nižim doprinosom proizvodnje na Jadranu. Kapitalna ulaganja bila su usmjerena na Hrvatsku s četiri nove bušotine izbušene na istražnom bloku Sava-07 u kojem je INA stekla 40 % udjela.
Rezultat djelatnosti Rafinerija i marketinga uklj. Usluge kupcima i maloprodaju poboljšan je uglavnom uslijed pozitivnih tržišnih trendova i boljih veleprodajnih marža. Prodane količine Usluga kupcima i maloprodaje povećane su za 6 % u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, s većom realizacijom na ključnim tržištima i sezonalnim učinkom. Osim veće marže na prodano gorivo, marža ne-goriva nastavila je rast s povećanjem od 30 %. U skladu s navedenim pozitivnim trendovima, CCS EBITDA djelatnosti iznosi 123 milijuna eura, dok je pojednostavljeni slobodni novčani tok ostao negativan na (20) milijuna eura nakon povećanih investicijskih aktivnosti u Rafineriji nafte Rijeka.
Ukupna kapitalna ulaganja iznosila su 215 milijuna eura i povećala su se u odnosu na prvih devet mjeseci 2023., pri čemu je najviše uloženo u djelatnost Rafinerija i marketinga uklj. Usluge kupcima i maloprodaju. Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka dosegnuo je 91 % ukupne dovršenosti. Uslijed snažnog investicijskog ciklusa, neto dug iznosi 618 milijuna eura uz omjer duga i kapitala od 28 %.
Izjava Zsuzsanne Ortutay, predsjednice Uprave Ine:
"Treće tromjesečje 2024. donijelo je poboljšanje okruženja maloprodajnih i veleprodajnih cijena, sa stabilnim cijenama nafte i plina. Sigurnost opskrbe ostaje neupitna uz stabilan rad Rafinerije nafte Rijeka. Uspjeli smo zadovoljiti rastuću potražnju na tržištu bez značajnih prekida, čak i tijekom vrhunca turističke sezone koja je bila nešto bolja u odnosu na prošlogodišnju. Inin rezultat ostao je snažan, a djelatnost Istraživanja i proizvodnje nafte i plina nastavlja biti najveći generator novca, uz sve veći doprinos Maloprodaje. Uz prodaju goriva, uspješno je nastavljen i rast prodaje ne-goriva zahvaljujući proširenju ponude i poboljšanoj prodaji.
Na bloku Sava-07 izbušene su četiri nove istražne bušotine uz obavijest o komercijalnom otkriću čime je i na ovaj način osigurana važnost Ininog poslovanja za energetsku opskrbu Hrvatske. Razdoblje snažnih ulaganja je nastavljeno uz veća kapitalna ulaganja u usporedbi s prvih devet mjeseci 2023. godine. Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka nastavlja se kao najveća investicija u povijesti Ine te je dosegao 91 % ukupne dovršenosti. Stvorili smo uvjete za uspješnu provedbu i očekujemo da projekt bude završen u najkraćem mogućem roku. Osim toga, napretkom u projektima proizvodnje biometana i vodika, INA čini daljnji korak u diversifikaciji portfelja prema obnovljivim izvorima energije.
Unatoč nepovoljnijem vanjskom okruženju, INA je iskoristila tržišna kretanja te u prvih devet mjeseci 2024. ostvarila CCS EBITDA-u bez jednokratnih stavki u iznosu od 344 milijuna eura i neto dobit od 165 milijuna eura.”
Istraživanje i proizvodnja nafte i plina
Pod utjecajem niže cijene plina, neto prihod od prodaje u ovoj djelatnosti iznosio je 391 milijun eura. Učinak očekivanog prirodnog pada proizvodnje na glavnim plinskim i naftnim poljima i nižeg doprinosa s podmorskih projekata Ika B i Marica D djelomično je ublažen boljim performansama nakon uspješno obavljenih remonata bušotina na polju Žutica i optimizacije proizvodnje na nekoliko polja na kopnu. Viša međunarodna proizvodnja potaknuta je doprinosom nove egipatske koncesije East Damanhur i povećanjem udjela na koncesiji Ras Qattara.
Kapitalna ulaganja u djelatnosti stabilna su u usporedbi s istim razdobljem lani. Glavne aktivnosti u prvih devet mjeseci ove godine odnosile su se na stjecanje 40 % udjela u eksploatacijskom bloku Sava-07, s bušenjem i ispitivanjem četiriju istražnih bušotina. Na bloku Drava-03 završeni su radovi bušenja na istražnoj bušotini Obradovci-5, a planiranje ispitivanja bušotine je u tijeku.
U sklopu projekta optimizacije proizvodnje, na hrvatskom kopnu obavljeni su remonti na 26 bušotina i njih šest na EOR projektima Ivanić i Žutica te pet remonata na odobalnim poljima. U Egiptu, dvije razradne bušotine izrađene su i dovršene na proizvodnom bloku Ras Qattara i novi Ugovor o koncesiji potpisan je 27. svibnja. Bušaća kampanja na bloku North Bahariya počela je 29. lipnja s jednom izbušenom bušotinom, dok su seizmički podaci sa snimanja na bloku East Bir El Nus dostavljeni na obradu.
Značajan doprinos Ininim naporima zelene tranzicije ogleda se i u pokretanju 3D seizmičkih aktivnosti na istražnim područjima Leščan i Međimurje 5, kao i ostalim pripremnim aktivnostima za bušenje geotermalnih bušotina.
Rafinerije i marketing (uključujući Usluge kupcima i maloprodaju)
Po završetku investicijskih projekata uglavnom usmjerenih na poboljšanje energetske učinkovitosti te redovnih remontnih aktivnosti, proizvodnja u Rafineriji nafte Rijeka postupno je započela u drugom tromjesečju 2024. godine. Do početka rada rafinerije opskrba tržišta osigurana je uvozom, a snažna ljetna sezona doprinijela je većoj prodaji na ključnim tržištima. Maloprodajne i veleprodajne marže te rezultati trgovanja plinom doprinijeli su boljoj CCS EBITDA-i u prvih devet mjeseci 2024. u odnosu na isto razdoblje lani.
Ukupne prodane količine djelatnosti Usluge kupcima i maloprodaja u prvih devet mjeseci 2024. godinu iznosile su 1127 kt (kilotona), što je šest posto više od istog razdoblja prošle godine, uslijed veće realizacije na hrvatskom tržištu (+45 kt), ponajviše kao rezultat pozitivnih tržišnih trendova. Marža ne-goriva rasla je 30 %, što odražava kontinuirano širenje ponude i usluga, porast broja Fresh Corner lokacija i podršku programa vjernosti INA Loyalty koji je krajem trećeg tromjesečja premašio 650 tisuća registriranih članova, a danas ih je gotovo 700 tisuća.
Kapitalna ulaganja djelatnosti Rafinerija i marketinga (uključujući Usluge kupcima i maloprodaju) iznosila su 143,2 milijuna eura. Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka je na 91 % ukupne dovršenosti s trenutno aktivnim građevinskim, cjevovodnim i električnim aktivnostima. Montaža drobilice koksa je završena. Montaža mosne dizalice koksa je u tijeku, kao i pregled i provjera opreme prije mehaničkog dovršetka lučkih podsustava. Osim remonta i modernizacije, provedeno je više projekata za povećanje učinkovitosti rafinerije. U okviru projekta proizvodnje vodika u Rafineriji nafte Rijeka krećemo s implementacijom elektrolizera s jedinicom za skladištenje i otpremu vodika. U projektu proizvodnje biometana na industrijskoj lokaciji Sisak, inženjerski dio koji uključuje pripremu gradilišta i priključak na Plinacrov plinski transportni sustav napreduje prema planu.
Kapitalna ulaganja u djelatnosti Usluge kupcima i maloprodaja usmjerena su u projekte rasta, rekonstrukcije postojećih maloprodajnih mjesta i dodatnu implementaciju Fresh Cornera. Maloprodajna mreža trenutno se sastoji od 508 maloprodajnih mjesta (od čega njih 392 u Hrvatskoj).
Sponzorirani sadržaj