Inina financijska pozicija ostaje stabilna - Ovo su financijski rezultati INA Grupe za prvo polugodište 2024.

Unatoč stabilnosti cijena nafte, značajan pad cijena plina utjecao je na ukupni rezultat INA Grupe u prvoj polovici 2024. EBITDA je bila 16 % niža, međutim, CCS EBITDA bez jednokratnih stavki ostaje snažna na razini od 159 milijuna eura u prvoj polovici 2024., samo tri posto manje u usporedbi s istim razdobljem lani.

EBITDA Istraživanja i proizvodnje nafte i plina bila je niža uslijed niže cijene plina i prirodnog pada proizvodnje te je u prvom polugodištu 2024. iznosila 158 milijuna eura. U skladu s prirodnim padom, proizvodnja je bila manja za sedam posto u odnosu na prvo polugodište prošle godine, iako je proizvodnja nafte u Egiptu ostala stabilna uz dodatni doprinos plina i kondenzata.

Rezultat djelatnosti Rafinerija i marketinga uklj. Usluge kupcima i maloprodaju poboljšan je uglavnom uslijed pozitivnih tržišnih trendova i boljih veleprodajnih marža. Nakon remontnih radova i istovremene provedbe različitih projekata za poboljšanje energetske učinkovitosti, Rafinerija nafte Rijeka počela je s radom u drugom tromjesečju 2024. Prodane količine Usluga kupcima i maloprodaje povećane su za osam posto u usporedbi s prvim polugodištem 2023. godine uslijed veće realizacije na ključnim tržištima. Osim pojačane prodaje goriva, marža ne-goriva nastavila je rast s povećanjem od 37 %. U skladu s navedenim pozitivnim trendovima, CCS EBITDA djelatnosti postala je pozitivna te iznosi 44 milijuna eura, dok je pojednostavljeni slobodni novčani tok ostao negativan na (74) milijuna eura u prvom polugodištu 2024., nakon povećanih investicijskih aktivnosti u iznosu od 118 milijuna eura.

Foto: INA

Ukupna kapitalna ulaganja iznosila su 160 milijuna eura i povećana su u odnosu na prvo polugodište 2024., pri čemu je djelatnost Rafinerija i marketinga uklj. Usluge kupcima i maloprodaju najviše doprinijela ulaganjima. Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka dosegnuo je 89 % dovršenosti, pri čemu je dovršeno nekoliko investicijskih projekata. Neto dug za prvo polugodište 2024. iznosi 497 milijuna eura uz omjer duga i kapitala od 25,5 %.

- Prvo polugodište 2024. godine u INA Grupi obilježili su stabilni rezultati u svim segmentima poslovanja, nastavak snažnog investicijskog ciklusa i strateška ekspanzija u sektor obnovljivih izvora energije. Unatoč stabilnosti cijena nafte, značajan pad cijena plina utjecao je na ukupan rezultat, međutim, CCS EBITDA ostaje snažna i svega je tri posto niža u odnosu na isto razdoblje lani. 

Aktivnosti djelatnosti Istraživanja i proizvodnja nafte i plina usmjerene su na kompenzaciju prirodnog pada proizvodnje kupnjom 40 % udjela u hrvatskom kopnenom bloku Sava-07 i na širenje na nova poslovna područja, kao što je geotermalna energija. Posjedujemo dozvole za geotermalna istraživanja na dva područja u Hrvatskoj, a dodatno olakšavamo zelenu tranziciju vanjskim stranama kroz geotermalne usluge Crosca.

Rezultat djelatnosti Rafinerija i marketinga uklj. Usluge kupcima i maloprodaju poboljšan je u prvom polugodištu 2024. uslijed snažnih marža i maloprodajnih rezultata. Nakon uspješnog završetka remonta Rafinerije nafte Rijeka, puni rad započeo je u drugom tromjesečju 2024. osiguravajući dostupnost vlastitih proizvoda za nadolazeći vrhunac sezone. U maloprodaji, segment ne-goriva raste iz godine u godinu, sa snažnim rastom od 37 % postignutim u prvom polugodištu 2024. u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.

Stabilni rezultati ostvareni u našim osnovnim djelatnostima omogućuju nam nastavak ulaganja u projekte obnovljivih izvora energije. Nastavno na uspjeh naših dviju sunčanih elektrana u pogonu (Sisak i Virje), ulazimo i u nova područja izgradnjom postrojenja za zeleni vodik u Rafineriji nafte Rijeka i postrojenja za proizvodnju biometana u Sisku - kazala je predsjednica Uprave Ine, Zsuzsanne Ortutay.

Istraživanje i proizvodnja nafte i plina

Niže cijene, uglavnom plina, rezultirale su s 25,6 milijun eura nižim prihodima. Negativan učinak uzrokovan očekivanim prirodnim padom proizvodnje na glavnim plinskim i naftnim poljima djelomično je ublažen boljim performansama nakon uspješno obavljenih remonata bušotina na polju Žutica i optimizacije proizvodnje na nekoliko polja na kopnu. Viša međunarodna proizvodnja potaknuta je doprinosom nove egipatske koncesije East Damanhur i povećanjem udjela na koncesiji Ras Qattara.

Foto: INA

Kapitalna ulaganja su viša u usporedbi s istim razdobljem 2023. zbog većih aktivnosti razrade na hrvatskom kopnu. Glavne aktivnosti u prvom polugodištu 2024. godine odnosile su se na stjecanje 40 % udjela u eksploatacijskom bloku Sava-07, s bušenjem i ispitivanjem četiriju istražnih bušotina. Na bloku Drava-03 u tijeku su aktivnosti ishođenja dozvola za bušenje dviju novih istražnih bušotina u ovoj godini. 

U sklopu projekta optimizacije proizvodnje, na hrvatskom kopnu obavljeni su remonti na 21 bušotini. U Egiptu, dvije razradne bušotine izrađene su na proizvodnom bloku Ras Qattara i novi Ugovor o koncesiji potpisan je 27. svibnja. Bušaća kampanja na bloku North Bahariya počela je 29. lipnja, dok je seizmička aktivacija na bloku East Bir El Nus u tijeku.

Značajan doprinos Ininim naporima zelene tranzicije ogleda se i u pokretanju 3D seizmičkih aktivnosti na istražnom području Leščan te pripremnim aktivnostima za bušenje geotermalnih bušotina, kako na Leščanu, tako i na istražnom području Međimurje 5.

Rafinerije i marketing (uključujući Usluge kupcima i maloprodaju)

Po završetku investicijskog ciklusa uglavnom usmjerenog na poboljšanje energetske učinkovitosti te redovnih aktivnosti remonta, proizvodnja u Rafineriji nafte Rijeka postupno je započela u drugom tromjesečju 2024. godine. Opskrba tržišta osigurana je uvozom do početka rada rafinerije, uz veću prodaju na ključnim tržištima. Veleprodajne marže u okruženju rasta cijena i rezultati trgovanja plinom doprinijeli su boljoj CCS EBITDA-i u prvom polugodištu 2024. u odnosu na isto razdoblje lani.

Ukupne prodane količine djelatnosti Usluge kupcima i maloprodaja u prvom polugodištu 2024. godinu iznosile su 671 kt (kilotonu), što je osam posto više od istog razdoblja prošle godine, uslijed veće realizacije na hrvatskom tržištu (+40 kt), ponajviše kao rezultat pozitivnih tržišnih trendova. Marža ne-goriva rasla je 37 %, što odražava kontinuirano širenje ponude i usluga, porast broja Fresh Corner lokacija i podršku programa vjernosti INA Loyalty koji je premašio 650 tisuća registriranih članova.

Kapitalna ulaganja djelatnosti Rafinerija i marketinga iznosila su 113,7 milijuna eura. Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka je na 89 % ukupne dovršenosti s trenutno aktivnim građevinskim i cjevarskim radovima. Osim remonta i modernizacije, provedeno je više projekata za povećanje učinkovitosti rafinerije.

Kapitalna ulaganja u djelatnosti Usluge kupcima i maloprodaja usmjerena su u projekte rasta, rekonstrukcije postojećih maloprodajnih mjesta i dodatnu implementaciju Fresh Cornera. Maloprodajna mreža trenutno se sastoji od 508 maloprodajnih mjesta (od čega njih 392 u Hrvatskoj).

Sponzorirani sadržaj