Ispuštanje radioaktivne vode u more iz japanske nuklearke Fukushima, odobrila UN-ova nadzorna organizacija

Južna Koreja u petak je izdala priopćenje da plan Japana o ispuštanju pročišćene radioaktivne vode iz nuklearke u Fukushimi udovoljava globalnim sigurnosnim standardima te da je u skladu sa smjernicama UN-ovog nadzornog tijela koje ga je i odobrilo.

Izvješće UN-a kaže da bi otpust imao 'zanemariv radiološki utjecaj na ljude i okoliš'. UN-ovo tijelo za nadzor nuklearnog oružja odobrilo je planove Japana unatoč primjedbama lokalnih ribarskih zajednica i drugih zemalja u regiji.

Rafael Grossi, glavni ravnatelj Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), izjavio je u utorak kako najnovija sigurnosna procjena planiranog ispuštanja "čini znanost o ispuštanja pročišćene vode jasnom za međunarodnu zajednicu i odgovara tehničkim uvjetima vezanim za sigurnost".

U izvješću se navodi kako bi ispuštanje vode imalo "zanemariv radiološki utjecaj na ljude i okoliš".

Premijer Fumi Kishida rekao je da će Japan "nastaviti davati objašnjenja japanskom narodu i međunarodnoj zajednici na iskren način na temelju znanstvenih dokaza i s visokom razinom transparentnosti".

Grossi je kasnije rekao da dokument "nije ni preporuka ni potvrda" planova za ispuštanje vode koje su sastavili japanska vlada i operater elektrane, Tokyo Electric Power (Tepco).

U tvitu je kazao kako će IAEA "nastaviti nepristranu, neovisnu i objektivnu sigurnosnu procjenu tijekom i nakon faze otpusta", dodajući kako će stručnjaci agencije "imati stalnu nazočnost na licu mjesta".

Za Japan slijede duge operacije ispumpavanja pročišćene vode - mješavine podzemnih voda, kiše koja prodire u to područje i vode koja se koristi za hlađenje oštećenog nuklearnog goriva - u Tihi ocean.

Nije jasno kada će taj proces započeti, iako se nagađa da bi to moglo biti ovog ljeta.

Oko 1,3 milijuna tona vode pohranjene u ogromnim spremnicima na tom mjestu filtrirano je kroz Tepcov napredni sustav obrade tekućina kako bi se uklonila većina radioaktivnih elemenata osim tricija, izotopa vodika koji je teško odvojiti od vode.

"Tretirana" voda - japanski dužnosnici protive se uporabi riječi "kontaminirana"

"Tretirana" voda - japanski dužnosnici protive se uporabi riječi "kontaminirana" - razrijedit će se morskom vodom tako da je koncentracija tricija znatno ispod međunarodno odobrenih razina prije nego što se pusti u ocean 1 km od obale preko podvodnog tunela.

Katastrofa je izazvala trostruki slom, u najgoroj nuklearnoj krizi na svijetu od Chornobyl 25 godina ranije.

Očekuje se da će ispuštanje vode trajati 30 do 40 godina, do IAEA-ine revizije i službenog odobrenja japanskog regulatornog tijela za nuklearnu energiju, koje bi moglo uslijediti već ovog tjedna.

Pokušaji dužnosnika japanske vlade da dobiju regionalnu potporu planu imali su ograničen uspjeh.

Kina, koja je osudila plan kao "krajnje neodgovoran" kada je objavljen 2021., ponovila je u utorak svoje protivljenje, pozivajući na obustavu razrješnice.

Kina je preko svog veleposlanstva u Japanu rekla da se izvješće IAEA-e ne bi trebalo tumačiti kao "propusnicu" za ispuštanje vode.

Prošlog tjedna, glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova zemlje izjavio je kako je Peking pozvao Japan da "ozbiljno shvati i međunarodne i unutarnje zabrinutosti, prestane prisilno nastaviti sa svojim planom ispuštanja oceana" i "podvrgne se rigoroznom međunarodnom nadzoru".

Japansko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je u više navrata i opetovano pokušavalo objasniti sveučilištu koja stoji iza stajališta Tokija pekinškim dužnosnicima, ali da su njegove ponude ignorirane.

Lokalne japanske ribarske zajednice također su se usprotivile planu, ukazujući kako bi se njime uništilo više od desetljeća rada na obnovi njihove industrije, a kupci će vjerojatno izbjegavati kupnju ulova i doći će do pada cijena ribe.

Vlasti Fukushime uvele su neke od najstrožih režima ispitivanja zračenja na svijetu, ali mnoge potrošače tek treba uvjeriti da su ribe i drugi proizvodi iz regije sigurni.

Vlada i Tepco tvrde da će utjecaji ispuštanja vode na okoliš i zdravlje biti zanemarivi jer će pročišćena voda biti postupno puštena nakon što se razrijedi velikim količinama morske vode.

Tricij se smatra relativno bezopasnim jer ne emitira dovoljno energije da prodre u ljudsku kožu. Ali kada se proguta - na primjer putem morskih plodova - može povećati rizik od raka, navodi se u znanstveno-američkom članku iz 2014. godine.

IAEA kaže da nuklearne elektrane širom svijeta koriste sličan proces za zbrinjavanje otpadnih voda koje sadrže niske koncentracije tricija i drugih radionuklida.

Nakon posjeta Fukushimi Daichi u srijedu, Grossi će otputovati u Južnu Koreju, gdje ljudi panično kupuju morsku sol zbog straha od kontaminacije koja slijedi.

Također se očekuje kako će Grossi posjetiti Novi Zeland i Cookove otoke u pokušaju ublažavanja zabrinutosti glede plana, izvijestili su mediji, prenosi The Guardian.

I.B.

PROČITAJTE JOŠ:

JAPAN POTVRDIO: U more će pustiti više od milijun tona radioaktivne vode iz Fukushime | | Morski HR
Japanska vlada u utorak je objavila kako planira pustiti u more više od milijun tona kontaminirane vode iz uništene nuklearne elektrane Fukushima čitavo desetljeće nakon havarije, javlja
POSLJEDICE FUKUSHIME Trebamo li strahovati od kontaminirane hrane iz Tihog oceana? | | Morski HR
Ministarstvo poljoprivrede obavjestilo je potrošače o opozivu proizvoda OkinaWa Kombu alge (kelp) iz Japana, radi povećane količine mikroelementa joda. Utvrđena količina joda premašuje EFSA-inu