Istraživanje hrvatskih mikrobiologa otkriva: "Potrebna su češća testiranja za pouzdaniju ocjenu kakvoće mora za kupanje!"

Redovita analiza kvalitete mora za kupanje, koja se provodi na plažama širom naše obale, važna je za zaštitu javnog zdravlja od potencijalnih mikrobioloških onečišćenja.

Godinama je hrvatska obala Jadrana jedna od najbolje ocijenjenih u EU kad je riječ o mikrobiološkom onečišćenju. Osim manjeg broja lokacija na kojima rezultati pokazuju fluktuacije kakvoće, doista se ne trebamo pretjerano brinuti za zdravlje kupača na našim plažama.

LAŽU LI GOSTIMA O KAKVOĆI MORA? Turisti u Zadru: “Nakon kupanja na ovoj plaži, razboljela nam se cijela obitelj!”
U moru na plaži zadarskog Borika prije dva tjedna bio je prisutan rota-virus, potvrđeno je dodatnim analizama kakvoće mora koje su naručene nakon što se grupa građana koja se tamo kupala požalila na simptome viroze. Hotelska kuća i Zavod za javno zdravstvo na “majke mi” se kunu da

Kako bismo bili sigurni u pouzdanost redovitih analiza, stručnjaci iz različitih hrvatskih ustanova koje se bave praćenjem mikrobioloških onečišćenja, predvođeni dr. sc. Slavenom Jozićem s Instituta za oceanografiju i ribarstvo, u sklopu HRZZ projekta EUROBATH, testirali su pouzdanost dosadašnjeg praćenja te rezultate objavili u znanstvenom časopisu Water Research.

Rad možete pročitati OVDJE.

Foto: IZOR

Potvrđeno je: "Područja koja su redovito analizirana nisu pouzdano ocijenjena!"

Istraživanje naših stručnjaka pokazalo je da područja na našoj obali koja tijekom redovitih analiza pokazuju fluktuacije kakvoće morske vode, zapravo i nisu bila u potpunosti pouzdano ocijenjena, jer vrijeme i mjesto uzorkovanja, kao i broj uzoraka po sezoni značajno utječu na rezultate.

U radu je pokazano da bi se na takvim lokacijama povećanjem broja ispitivanja značajno smanjila ukupna ocjena kakvoće morske vode za kupanje. Na sreću, na lokacijama gdje u dužem razdoblju redovite analize nisu pokazale fluktuacije kvalitete i pokazivale su izvrsnu ocjenu, a njih je značajno više, broj ispitivanja ne bi utjecao na ukupnu ocjenu kakvoće.

Rezultati ovog istraživanja trebali bi se uzeti u obzir prilikom revizije važećih propisa o kakvoći vode za kupanje. Smatramo da je nužno povećati učestalost uzorkovanja, kao i promijeniti određene prostorno-vremenske čimbenike koji imaju utjecaja na relevantnost ocjene kakvoće mora za kupanje na mjestima koja su povremeno izložena onečišćenju. Tim izmjenama dobili bismo pouzdanije ocjene kakvoće, a time i bolju zaštitu kupača, poručuju znanstvenici u svojoj analizi.

Podsjetimo, Morski HR je više puta pisao o nelogičnostima između stanja na terenu koje je često pokazivalo nekontrolirane ispuste fekalnih voda te raznih zagađenja od ribogojilišta te izljeva ugljikovodika, dok bi se vlast uvijek pozivala na mjerenja koja navodno pokazuju čisto more. Ovim konačno dobivamo i službenu potvrdu da je sve o čemu smo pisali bila istina!

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Gost prijavio fekalije na plaži otoka Ugljana: “Djeca su dobila infekciju!” Dobio je odgovor: “Vi niste prijavljeni na eVisitor”
UGLJAN/PREKO - Roditelji više djece prijavili su hitnim službama pojavu plikova i osipa na koži, koje su djeca dobila, kako kažu, nakon kupanja na lokalnoj plaži Mostir na otoku Ugljanu. Slali su upite i upozorenja odgovornima, no oni od fekalija peru ruke. - Epidemija impetiga na Ugljanu zbog fekalija
VIDEO More u Zadru na više mjesta ozbiljno zagađeno, ljudi prijavljuju bolesti, turisti prijete tužbama - Nitko iz Grada ne želi komentirati!
Zabrinjavajuće scene u posljednje vrijeme učestalo stižu iz Zadra. More je na više različitih mjesta zagađeno fekalijama, to traje već mjesecima, turisti su prijavili ozbiljne zdravstvene probleme, pa čak i tužbe, no iz Grada Zadra izbjegavaju odgovore, ali i odgovornost. Osim ovoga, otkrivamo i neobičan gejzir ispred plaže