JADRAN JE SVE MUTNIJI Morski biolog: "Moramo smanjiti udio kanalizacije koja završava u moru!"
Ronioci sve češće prijavljuju sve mutnije more. Nekada je to bilo većinom na sjevernom dijelu Jadrana, pa smo pričali kako je za sve "kriva" rijeka Po, no danas je more primjetno mutnije duž cijelog Jadrana.
- Vidljivost. Zanima me kakva su vam opažanja. Naime od 2002. godine imam ronilački centar na Pagu i nikada nije bila tako loša vidljivost. Zadnjih 10 dana ronio sam Velebitski kanal, Pohlib, Maun, pa južnu (donju) stranu Paga. Osobno se ne sjećam da je ikada bilo tako loše. Možda griješim ali tako to meni izgleda. Vidljivost se pokvarila prije više od mjesec dana kad su krenule padati kiše. Vidi se i puno organske mase u moru, ali recimo gorgonije su čiste. Temperatura je zapravo visoka 20 stupnjeva. Pa molim mišljenja - napisao je jedan ronioc i član aktivne Facebook grupe koja se bavi Jadranom.
I nije on jedini koji zamućenje primjećuje, njega je ako aktivno ronite u posljednje vrijeme, pogotovo u komparaciji s nekim prošlim vremenima, teško zanijekati.
Odgovor morskog biologa
Objašnjenje ove "mutne" situacije potražili smo kod našeg poznatog morskog biologa i uvijek rado viđenog gosta među našim redcima, profesora Petra Kružića.
- U zadnjih 10-20 godina nerijetko svjedočimo zamućenju mora. Prvo treba istaknuti kako je more toplije i to dovoljno toplo da se i u jesensko doba ponovno pokrene cvjetanje mora. Ne toliko intenzivno kao u proljeće ili ljeto, no ipak postoji taj neki jesenski vrhunac cvjetanja. Njemu pridonosi i odsustvo jačeg vjetra, puno sunca i svjetla za fotosintezu, ali svakako su faktori turizam i kanalizacija koja završava u moru.
Zamućenju može pridonijeti i period intenzivnih kiša koje ispiru zemlju koja završava u moru, no ponovno je neizbježna tema - otpadnih voda.
Bilo bi super kada bismo uspjeli 50 % kanalizacije izbaciti iz mora, jer mi i dalje sve što stignemo bacamo u more, a to se nakon nekog vremena neizbježno vidi. Pogotovo je opterećeno more uz samu obalu, iako sad možemo govoriti o utjecaju duž cijelog Jadrana - rekao nam je profesor Kružić.
A primjera bacanja raznog otpada u more još uvijek ima sramotno puno. Izgleda da nam neke stvari moraju u glavama postati bistrije kako zaista ne bismo radikalno zamutili jedino more koje imamo.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ: