Jedna tajna s otoka Jabuke do danas nije riješena!

U zanimljivoj dokumentarno-putopisnoj emisiji Plovopis koju ovih dana možete pratiti na HRT-u, TV ekipa na čelu s Dubravkom Merlićem i domaćinom Darkom jedrenjakom Odysseus obilazi pučinske otoke. Ovaj put obišli su Jabuku, s koje stiže jedna doista neobična i javnosti slabo poznata priča.

Jabuka, jedna prekrasna i fascinantna hrid, u prošlosti je bila bogato ribolovno područje, poznato po kamenitim grebenima bez sidrišta. Ona je bila samo za junake.

- Geomorfološki je nepristupačna, nema nikakvog žala. Postoji samo jedno mjesto gdje se može doskočiti s broda jer ima takvu konfiguraciju da to omogućava. Teoretski se može popeti na vrh otoka, ali se ne preporučuje nikome jer je stvarno opasan - objasnio je Tvrtko Korbar, znanstveni savjetnik, Hrvatski geološki institut.

Foto: Morski HR

Uz otok Jabuku vezane su brojne nevjerojatne i tajanstvene priče. Jedna od njih je priča o Jabučkom karanfilu, velikom misteriju u botanici koji seže iz prošlog stoljeća

- Jabučki karanfil je otkriven zahvaljujući hvarskom gradonačelniku Ivanu Antunu Botteriju koji je dao herbarijski primjerak našem botaničaru Robertu Visijaniju koji je u to vrijeme radio u Padovi. Visiani je uvidio da se radi o nečem vrlo specifičnom i opisao ga kao Dianthus multinervis – Jabučki karanfil.

Foto: HRT / Screenshot

Međutim, već početkom 1900. godina botaničari koji su odlazili na Jabuku da bi sabrali i dokumentirali Jabučki karanfilmnisu ga uspijevali nigdje pronaći. Čak ni u tragovima. Postoje dva herbarijska primjerka tog karanfila. Jedan je pohranjen u Padovi, a drugi je u herbarijskoj zbirci Prirodoslovno - matematičkog fakulteta u Zagrebu. Ima li ga još tamo, ne zna se, možda na nekim nepristupačnim liticama. I to je veliki misteriji oko tog Karanfila koji se do dan danas nije uspio riješiti, ispričao je prof.dr.sc. Sandro Bogdanović, Agronomski fakultet u Zagrebu.

Foto: Morski HR

Uz Jabučki karanfil vezana je priča i o komiškim ribarima i njihovom ribarenju na pučinskim otocima.

- Interesantno je da su taj karanfil brali mladi momci koji su dolazili tamo i nosili svojim draganama kao dokaz ljubavi, usprkos što su im to gazde i kapetani gajeta to branili. U ribarskim krugovima se vjerovalo da kad nestane karanfila s Jabuke da će nestati komiško ribarstvo. S ove perspektive gledanja to se zaista i dogodilo, otkrio je Darko Zanki.

Foto: Morski HR

D.G.