Kako je Krk postao prvi hrvatski otok bez smeća - Evo i čijom zaslugom

Međunarodna certifikacijska kuća Zero waste je za odgovorno upravljanje otpadom otoku Krku dodijelila titulu prvog Zero waste otoka u Hrvatskoj, drugog u svijetu. Za to su zaslužni svi stanovnici otoka, rekao je u emisiji Kafe Ivan Jurešić, direktor komunalnog društva Ponikve eko otok Krk.

U odvajanje i reciklažu otpada krenuli su prije više od dvadeset godina, a prvi motiv je bilo pomanjkanje odlagališnog prostora, rekao je direktor krčkog komunalca Ivan Jurešić. Cilj je bio smanjiti količinu otpada i težiti kružnom gospodarstvu i zelenoj tranziciji.

- Podijelili smo kante, osnovali sedam reciklažnih dvorišta i krenuli u kompostiranje bio otpada. U krčke vrtove vrati se godišnje sedam tisuća vreća komposta, a u edukaciju je uključeno svo stanovništvo, od vrtića do umirovljenika - tumači za Kafe Jurešić. U tu su priču uključeni i turisti, koji u ponašanju slijede domaćine.

- Utječemo na korisnike da razmišljaju o tome da kupuju što manje ambalaže, na proizvođače da razmišljaju o otpadu i na državu da osigura mogućnost prerade i ponovne upotrebe. Kod nas je još uvijek najjeftinije otpad odlagati na odlagalištima, a to tako ne bi smjelo biti - smatra Jurešić.

Cilj je iduće godine doći na 70 posto izdvojeno prikupljenog otpada na Krku, sada su na 60 posto.

Maleni grčki otok Tilos, prije pola godine proglašen prvim svjetskim "zero waste" otokom, trenutno reciklira više od 80 posto svog otpada.

Predstavnicima svih sedam krčkih jedinica lokalne samouprave će certifikat Zero waste biti uručen u srijedu, 30. listopada, a proslavit će sadnjom deset stabala lipe.

I.N.