Kapetan nakon dva dana potrage: "Gubimo nadu, 40 sati u moru je jako dugo..."
Ni drugog dana intenzivne potrage nije pronađen mladi Britanac koji je u petak pao s kruzera u more nedaleko otočića Jabuke, a akcija se nastavlja i sutra, izvijestili su iz Ministarstva mora.
Sva raspoloživa plovila su u akvatoriju otočića Jabuke još od jučer, a u potrazi sudjeluju i brod i zrakoplov Obalne straže
Kapetan Dumanić: Gubimo nadu
Dok mnogi naši sugovornici koji sudjeluju u potrazi poručuju da se ne gubi nada u pozitivan ishod, kapetan duge plovidbe i predsjednik Zajednice hrvatskih udruga pomorskih kapetana Sanjin Dumanić danas je u HTV-ovom središnjem Dnevniku dao drugačije mišljenje.
- Pošto je čovjek bio sad već negdje 40 sati u moru, sad već nekako gubimo nadu, bez obzira na to što bismo mi svi željeli da se njega nađe, ali 40 sati je jako dugo i gubimo nadu da će se ova potraga uspješno završiti, rekao je.
Dumanić je rekao i da su padovi putnika ili članova posade u more jako, jako rijetki. Pomorstvo je danas tako dobro opremljeno i ljudi imaju toliko treninga da se to jednostavno ne može dogoditi, rekao je.
- Ovaj putnički brod, kruzer, je tako građen da nitko od putnika ne može doći ni na jednu palubu koja ima otvoren pristup moru, bez obzira na ogradu, dodao je.
I drugi dan bez uspjeha
Ni drugog dana intenzivne potrage, nije pronađen mladi Britanac koji je u petak pao s kruzera u more nedaleko otočića Jabuke, izvijestili su iz Ministarstva mora te naglasili da se za mladićem intenzivno traga u širem području viškog arhipelaga, uz angažman pomorskih i zračnih jedinica. Akcija se nastavlja i sutra, kada će traganje za nestalom osobom također provoditi pomorske i zračne jedinice, istaknuli su.
Traganje za osobom u moru čiji nestanak je prijavljen nakon pada s putničkog broda provodi se u području srednjeg Jadrana, drugi dan od početka akcije.
Akcija je pokrenuta u petak u 5 sati ujutro, nakon primanja dojave zapovjednika putničkog broda koji je plovio kod otočića Jabuka, iz smjera Dubrovnika prema Zadru, a koordinira je Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru u Rijeci.
MRCC koordinira svim jedinicama angažiranim u akciju traganja i spašavanja za državljaninom Ujedinjenog Kraljevstva, od Lučke kapetanije Split i ispostava, postaja pomorske i aerodromske policije u Zadru i Splitu do Obalne straže RH, koja u akciji sudjeluje sa brodovima i zrakoplovom.
U traganje za nestalim angažirane su i posade putničkih brodova Explorer of the Seas, AF Marina i Olympos Seaways te vlasnici privatnih brodica, koji su se svojevoljno priključili akciji.
Nakon što je u petak, 9 kolovoza, u kasnim večernjim satima traganje privremeno obustavljeno zbog smanjene vidljivosti, akcija je nastavljena u subotu ujutro, 10. kolovoza, s početkom u 6.40 sati, sukladno usvojenom planu akcije traganja i spašavanja.
I dalje se neprekidno odašilje obavijest o čovjeku u moru i 'PAN-PAN' obavijest hitnosti prema svim sudionicima u pomorskom prometu, čije emitiranje je počelo od trenutka pokretanja akcije putem obalnih radio postaja (ORP Dubrovnik-radio, ORP Split-radio i ORP Zadar-radio), stoji u priopćenju iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
'Nadamo se pozitivnom ishodu, ne želimo razmišljati negativno'
- Nemamo neke ohrabrujuće novosti. Svi kolege su intenzivno uključeni u potragu, sa raspoloživa plovila su u akvatoriju otočića Jabuke još od jučer. Sudjeluju brod i zrakoplov obalne straže te policijsko plovilo. Radi se sve da se mladog Britanskog državljanina pronađe, kazao je ranije danas koordinator u Nacionalnoj središnjici za traganje i spašavanje na moru, Rijeka Marin Keko.
Dodao je kako je upućena i PAN PAN poruka za hitnost tako da svi brodovi na toj ruti pojačano promatraju more. Velika je važnost, dodao je - zrakoplova koji ima bolju preglednost.
- Ne znamo kakvo je stanje mladića koji je pao u more, ali s obzirom na to da je mlad moguće je da bi mogao preživjeti i duže. Nadamo se pozitivnom ishodu, ne želimo uopće razmišljati negativno, zaključio je.
Cvjetanje mora i jak vjetar ometali akciju
Svim brodovima poslane su poruke o čovjeku u moru.
- Koristili smo i bespilotne letjelice Pilatus, pokušali smo raditi s dronovima, ali s dronom nismo mogli raditi zbog signala, rekao je kap. Željko Kuštera, zapovjednik Lučke kapetanije Split.
Zahtjevnu akciju ometali su cvjetanje mora i jak vjetar. Pomagala je i posada kruzera, koja se u potragu uključila svojim brodicama.
- Oni su odmah bacili pojas, kolut je bačen i tada je krenula ta potraga. Vi uvijek okrećete kormilo u onu stranu gdje je on pao tako da ga ne bi slučajno svojim vijcima, propelima zahvatili i onda se radi Williamsonov okret, rekao je Kuštera.
Pad s 12. palube, odnosno 30 metara visine, na morsku površinu, kao u ovom slučaju, nije bezazlen. Ishod ovisi o dobi, psihofizičkom stanju osobe i temperaturi mora.
- Može doći do nekakve barotraume uha, može doći do povrede glave, leđne moždine ukoliko osoba nije vična skakanju, tako da može doći do ozbiljnih povreda. Međutim, ovisi o samoj osobi, to je vrlo individualno kako netko može proći pri tom padu, kaže Filip Guzić, dr. med., liječnik obiteljske medicine.
S obzirom na to da je Britanac mlađe dobi, ne gubi se nada u pozitivan ishod.
- Svi koji smo uključeni jako pozitivno razmišljamo i trudimo se da akcija bude na obostrano zadovoljstvo obavljena, kaže Keko.
Da je uspješnih akcija bilo, potvrđuje i slučaj Britanke Kay, koja je prije šest godina spašena nakon pada s kruzera u Jadransko more.
- Bila sam u moru deset sati. Sretna sam što sam živa, rekla je tada.
U Meksičkom zaljevu prije dvije godine također je živ pronađen i spašen putnik nakon više od 15 sati provedenih u moru.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ: